Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa

8 do 10% ojców wychowuje nie swoje dziecko – takie są oficjalne dane mówiące o skali oszukanego ojcostwa. Wielu mężczyzn, kiedy zaczyna podejrzewać brak pokrewieństwa z własnym dzieckiem decyduje się na wykonanie badania genetycznego. Kiedy jednak ojciec nie wychowuje dziecka i nie ma z nim kontaktu, a zobowiązany jest do realizacji obowiązku alimentacyjnego niezbędna może być pomoc detektywa.

– Dane statystyczne są bezlitosne i trochę przerażające – wskazują bowiem, że co dziesiąty ojciec wychowuje lub ponosi koszty utrzymania nie swojego dziecka. To bardzo dużo – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. W sytuacji, gdy wystąpią podejrzenia, że ojcem jest inny mężczyzna warto zdecydować się na przeprowadzenie badań genetycznych. – Zwłaszcza w sytuacji, gdy kontakt z dzieckiem jest ograniczony, nie ma go wcale, a mężczyzna co miesiąc płaci alimenty. To zobowiązanie na wiele, wiele lat bowiem obowiązek alimentacyjny może trwać nawet do czasu ukończenia studiów przez dziecko – dodaje Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław.

Kiedy ojciec ma podejrzenia co do braku pokrewieństwa z dzieckiem, z którym mieszka wykonanie badania jest dość proste. – Wystarczy wówczas wziąć używaną szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia (gdy to nastolatek), wyplutą gumę do żucia czy butelkę po napoju (jeśli dziecko piło wprost z tej butelki) i wraz z własnym materiałem genetycznym zanieść do laboratorium – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: badanie ojcostwa – usługi detektywa

Schody zaczynają się w sytuacji braku kontaktu ojca z dzieckiem. – Z takimi sytuacjami mamy do czynienia coraz częściej. Historie plotą się tak, że ojcowie często w ogóle nie mają kontaktu z dziećmi uznanymi za swoje. Nie dzwonią do nich, nie odwiedzają się, nie spędzają razem wakacji, a jedyne co ich łączy to przelew wysyłany co miesiąc – opowiada Piotr Działak, detektyw Kielce. Wówczas do akcji włącza się detektyw. 

Pobranie materiału genetycznego przez detektywa jest działaniem legalnym, oczywiście przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa. Oznacza to, że detektyw nie może pobrać takiej próbki siłą, nie może „ukraść” nośnika materiału z domu czy z plecaka dziecka czy naruszyć nietykalności cielesnej dziecka. Jak zatem odbywa się pobranie materiału genetycznego? – Do wykonania takiego zlecenia potrzeba cierpliwości, ale i dawki szczęścia, a sposób pobrania uzależniony jest od rodzaju materiału – mówi Grzegorz Lipski, detektyw. 

Czytaj także: dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują

W zależności od wieku dziecka takim nośnikiem materiału genetycznego może być: smoczek, butelka, niedopałek papierosa, wypluta guma do żucia czy pielucha. Materiał DNA ukryty jest między innymi w ślinie stąd najlepiej pobrać go właśnie z butelki, smoczka lub gumy do żucia. – Z pieluchami bywa różnie ponieważ materiał genetyczny nie jest zawarty w moczu lub kale dziecka. Jeśli uda się wyodrębnić materiał genetyczny to z naskórka, który czasem jest w gumce pieluchy opinającej brzuszek lub pachwiny dziecka – wylicza Katarzyna Bracław, detektyw. Warto także wspomnieć o włosach, które w powszechnej opinii są najpopularniejszym nośnikiem materiału genetycznego. – Owszem, włosy są dobrym materiałem, ale musi to być włos z cebulką, a nie włos złamany czy obcięty. Dlatego też pozyskanie DNA z włosa przez detektywa jest w zasadzie nierealne, a do fryzjera można chodzić spokojnie bez obaw, że ktoś pozyska nasz kod genetyczny – żartują detektywi.

Pobranie takiego materiału wymaga więc dużego nakładu pracy detektywa, bowiem nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy wynikną okoliczności dzięki którym uda się pobrać materiał. – Stopień trudności to także wiek dziecka. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku nastolatków, które samodzielnie się poruszają, spotykają ze znajomymi, jedzą i piją napoje na mieście. W przypadku konieczności pobrania materiału od niemowlaków czy dzieci kilkuletnich jest to dużo trudniejsze, ale to nie znaczy, że nie do zrobienia – mówi detektyw. 

Przy pobraniu materiału genetycznego ważny jest także sposób jego przechowywania. Nie wolno materiału genetycznego schować do folii, zatem zapakowanie takiej próbki do woreczka foliowego to zły pomysł. Co ważne przy zleceniu pobrania materiału genetycznego – badanie jest analizą porównawczą zatem do jego wykonania potrzeba zarówno materiału dziecka, jak i ojca.

Potrzebujesz pomocy detektywa w badaniu ojcostwa? Zadzwoń do detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej