Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa

Już od dłuższego czasu cyberzagrożenia stanowią bardzo poważny problem dla wszystkich osób korzystających z sieci i to bez wyjątku, czy są zwykłymi użytkownikami korzystającymi z Internetu do celów prywatnych, czy działają służbowo na rzecz swoich firm lub podmiotów dla których pracują. Skala i rodzaj tych zagrożeń stale się powiększa, na naszą niekorzyść, a hakerzy modyfikują i rozwijają metody działania tak aby trudno było ich zidentyfikować i zlokalizować.

Niestety przestępcy internetowi nie znają pojęcia „przerwa z uwagi na epidemię”, lub „koronawirusowe postojowe”, wręcz przeciwnie ich aktywność zwiększyła się nawet kilkakrotnie ponieważ również kilkakrotnie zwiększyła się ilość osób korzystających stale z sieci oraz czas przez jaki pozostajemy online. Duża część naszego społeczeństwa z uwagi na wprowadzone obostrzenia lub nałożoną na nich kwarantannę, w sieci spędza dużo więcej czasu niż normalnie. Do sieci przeniosła się nasza praca, nasze pasje i hobby, to także przez sieć uprawiamy teraz sport, łączymy się z rodziną, przyjaciółmi i to tu robimy obecnie zakupy. Internet stał się szkołą dla naszych dzieci, które do tej pory staraliśmy się od Internetu oderwać. I to  jest właśnie powód zwiększonej fali zagrożeń, tym razem nie epidemicznych, a sieciowych, także niewidocznych, a ten cyber wirus dla wielu z nas może okazać się równie groźny.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – cyberbezpieczeństwo

– Internetowi przestępcy i hakerzy z pełną premedytacją wykorzystują te okoliczności, a w naszej słabości i naiwności upatrują okazję do osiągnięcia określonych korzyści, choć nie zawsze są to wyłącznie korzyści materialne. Dodatkowym atutem cyber przestępców jest ich świadomość, że organy powołane do ścigania tego typu działań i przestępstw mają obecnie ograniczone możliwości, spowodowane przede wszystkim delegowaniem większości swoich funkcjonariuszy do działań związanych z koronawirusem. Z tego powodu coraz więcej jest sygnałów i doniesień o oszustwach i wyłudzeniach w sieci,  o zwiększonej aktywności stalkerów, o nowych farmach trolli internetowych, o hejterach którzy doprowadzają swoje ofiary do załamania nerwowego, a także o nowych i bardzo dotkliwych atakach hackerskich na osoby prywatne, firmy i instytucje – przestrzegają detektywi.

Zdarza się, że ktoś został oszukany lub okradziony w sieci, że chcąc wspomóc jakąś akcję charytatywną kliknął w nieznany link i stracił w ten sposób kontrolę nad swoim komputerem, a następnie kontem bankowym lub kontem na portalach społecznościowych, że chcąc skorzystać z 80% mega promocji na markowe towary w sklepie internetowych lub aukcji, wysłaliśmy duże środki i nigdy nie otrzymaliśmy zakupionego towaru i wreszcie, chcąc zakupić środki ochrony osobistej, których nigdzie nie ma, naiwnie zmówiliśmy je ze strony, która nimi dysponuje i na dodatek w niskich cenach – takie przykłady można wymieniać w nieskończoność, a będzie ich coraz więcej. – Wszystkie one mogłyby się jednak nigdy nie wydarzyć, gdyby nie nasza naiwność, łatwowierność i czasami wręcz głupota.  Zdarza się także, że oszuści żerują na naszej samotności, podszywając się pod nieistniejące osoby, zyskując  nasze zaufanie lub wiążąc nas stopniowo ze sobą emocjonalnie, a następnie wyłudzając od nas korzyści majątkowe. Pomimo wielu ostrzeżeń, nadal ulegamy takim przestępcom, którzy nie mają najmniejszych skrupułów i potrafią pozbawić nas dorobku całego życia – mówi detektyw z Warszawy.

Mamy obecnie czasy, które bardzo często porównuje się do wojny z niewidocznym ale bardzo groźnym wrogiem dlatego musimy być tak jak saper, czy żołnierz w nieznanym terenie, który nigdy nie podnosi przedmiotu, którego wcześniej sam nie upuścił, tak samo i my nie klikajmy naiwnie w link którego nie znamy, nie wysyłajmy pieniędzy osobie której wcześniej nie sprawdzimy i nie wpuszczajmy jej do naszego cyberświata i życia (do naszych kont bankowych, do naszych portali społecznościowych, czy nawet do naszego domu itp.). Nie instalujmy programów i aplikacji z niewiadomego pochodzenia, bo może być w nich ukryty program monitorujący, który przejmie nasze urządzenie i doprowadzi do naszej stałej inwigilacji. Dzień dzisiejszy wymaga od nas mniej łatwowierności, a więcej zdrowo rozsądkowego podejścia do życia, w tym także do tego cyber świata, który pomimo, że tego nie widać może stanowić dla nas bardzo duże zagrożenie.

Czytaj także: restrukturyzacja przedsiębiorstw po epidemii 

Jeśli już niestety jest za późno na takie rady i staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego, hakera, hejtera, a może ktoś nas stalckuje, to jak najszybciej powinniśmy się zwrócić o pomoc do powołanych do tego celu instytucji (Policja) lub profesjonalistów z zakresu informatyki śledczej. Biuro detektywistyczne Detektyw 24 od lat specjalizuje się m.in. w czynnościach związanych z cyberbezpieczenstwem w zakresie wykrywania, przeciwdziałania i neutralizacji potencjalnych zagrożeń. Dzięki zastosowaniu dostępnych technologii oraz narzędzi informatycznych,   nasi specjaliści prowadzą działania pod kątem pomocy w wykrywaniu osób które stały za atakami internetowymi, włamaniami i oszustwami, a także stalkerów i hejterów. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej