Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie

Przez 5 lat czy dożywotnio? Z winy jednego z małżonków czy z winy obojga? Kiedy małżonkowie po rozwodzie i na jakich zasadach mogą domagać się się alimentów na siebie?

Kwestia alimentów pomiędzy małżonkami jest sprawą budzącą wiele kontrowersji. – Są osoby, które uważają, że po rozwodzie ustają wszelkie zobowiązania finansowe pomiędzy małżonkami i żądanie alimentów na siebie jest tylko próbą wyłudzenia i zemsty – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublin. Prawo stanowi jednak inaczej. 

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym istnieją dwa rodzaje obowiązku alimentacyjnego: zwykły i rozszerzony. Zwykły ograniczony jest czasowo, trwa 5 lat i dotyczy rozwodów z winy obojga, bez orzekania o winie lub gdy sąd odstąpił o orzekaniu o winie. – Mówiąc prościej dotyczy sytuacji, w której zdaniem sądu wina leży po obu stronach lub rozwód został zasądzony bez orzekania o winie – wyjaśnia Witold Szczęch z agencji detektywistycznej Detektyw24.net. Wiele osób nie wie, że rozwód bez orzekania o winie także może nieść za sobą obowiązek alimentacyjny wobec małżonka. Prawo określa, że w takim przypadku obowiązek alimentacyjny trwa 5 lat, a małżonek ubiegający się o takie świadczenia musi udowodnić, że w wyniku rozwodu popadł w stan niedostatku. Sąd nie przyzna alimentów, jeżeli małżonek celowo nie podejmuje pracy zarobkowej. Co ważne, w takich przypadkach małżonkowie mogą żądać od siebie alimentów nawzajem.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

– Prowadziliśmy sprawę, w której po 3 latach od rozwodu żona pozwała byłego męża o alimenty. Rozwiedli się bez orzekania o winie. On wyjechał za granicę i rozpoczął tam nowe życie, zdążył się ponownie ożenić i doczekał się dziecka. Była żona argumentowała, że przez rozwód jej poziom życia znacznie się pogorszył i dlatego domagała się pomocy finansowej. Minęło już 3 lata od rozwodu więc mogła zyskać „jedynie” 2 lata alimentów, ale i tak były małżonek nie chciał zgodzić się na płacenie alimentów dlatego zdecydował się na wynajęcie detektywa, abyśmy udokumentowali, jaki jest jej stan majątkowy. Pracowała na czarno, alimentów nie dostała – wyjaśniają detektywi z agencji detektywistycznej Detektyw24.net. Wielokrotnie w takich przypadkach usługi detektywa są konieczne, aby ustalić jaki jest faktyczny stan majątkowy byłych małżonków po rozwodzie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, w którym rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków. Wówczas małżonek uznany za jedynie winnego ponosi podwójne konsekwencje: po pierwsze może zostać pozwany o alimenty, a obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo, a po drugie sam nie może ubiegać się o alimenty. – Jedyna sytuacja zwalniająca z płacenia alimentów w takim przypadku jest wtedy, gdy małżonek niewinny i otrzymujący alimenty zawrze nowy związek małżeński. Dlatego też małżonkowie niewinni objęci obowiązkiem alimentacyjnym nie spieszą się do kolejnego ślubu, nawet jeżeli pozostają w trwałym związku – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław. 

Klienci często decydują się na wynajęcie detektywa, aby ustalić, czy małżonek niewinny pobierający alimenty pozostaje w związku, którego celowo nie legalizuje z uwagi na automatyczną utratę alimentów. – Konkubinat nie jest tym samym, co małżeństwo i pozostawanie w takim związku nie jest jednoznaczne z natychmiastową utratą świadczenia alimentacyjnego, ale odpowiednio uargumentowane może pomóc obniżyć lub nawet całkowicie wygasić obowiązek alimentacyjny – przekonują detektywi.

Interesują Cię usługi detektywa? Umów się na spotkanie i sprawdź, na czym polega wynajęcie detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej