Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie

Przez 5 lat czy dożywotnio? Z winy jednego z małżonków czy z winy obojga? Kiedy małżonkowie po rozwodzie i na jakich zasadach mogą domagać się się alimentów na siebie?

Kwestia alimentów pomiędzy małżonkami jest sprawą budzącą wiele kontrowersji. – Są osoby, które uważają, że po rozwodzie ustają wszelkie zobowiązania finansowe pomiędzy małżonkami i żądanie alimentów na siebie jest tylko próbą wyłudzenia i zemsty – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublin. Prawo stanowi jednak inaczej. 

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym istnieją dwa rodzaje obowiązku alimentacyjnego: zwykły i rozszerzony. Zwykły ograniczony jest czasowo, trwa 5 lat i dotyczy rozwodów z winy obojga, bez orzekania o winie lub gdy sąd odstąpił o orzekaniu o winie. – Mówiąc prościej dotyczy sytuacji, w której zdaniem sądu wina leży po obu stronach lub rozwód został zasądzony bez orzekania o winie – wyjaśnia Witold Szczęch z agencji detektywistycznej Detektyw24.net. Wiele osób nie wie, że rozwód bez orzekania o winie także może nieść za sobą obowiązek alimentacyjny wobec małżonka. Prawo określa, że w takim przypadku obowiązek alimentacyjny trwa 5 lat, a małżonek ubiegający się o takie świadczenia musi udowodnić, że w wyniku rozwodu popadł w stan niedostatku. Sąd nie przyzna alimentów, jeżeli małżonek celowo nie podejmuje pracy zarobkowej. Co ważne, w takich przypadkach małżonkowie mogą żądać od siebie alimentów nawzajem.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

– Prowadziliśmy sprawę, w której po 3 latach od rozwodu żona pozwała byłego męża o alimenty. Rozwiedli się bez orzekania o winie. On wyjechał za granicę i rozpoczął tam nowe życie, zdążył się ponownie ożenić i doczekał się dziecka. Była żona argumentowała, że przez rozwód jej poziom życia znacznie się pogorszył i dlatego domagała się pomocy finansowej. Minęło już 3 lata od rozwodu więc mogła zyskać „jedynie” 2 lata alimentów, ale i tak były małżonek nie chciał zgodzić się na płacenie alimentów dlatego zdecydował się na wynajęcie detektywa, abyśmy udokumentowali, jaki jest jej stan majątkowy. Pracowała na czarno, alimentów nie dostała – wyjaśniają detektywi z agencji detektywistycznej Detektyw24.net. Wielokrotnie w takich przypadkach usługi detektywa są konieczne, aby ustalić jaki jest faktyczny stan majątkowy byłych małżonków po rozwodzie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, w którym rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków. Wówczas małżonek uznany za jedynie winnego ponosi podwójne konsekwencje: po pierwsze może zostać pozwany o alimenty, a obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo, a po drugie sam nie może ubiegać się o alimenty. – Jedyna sytuacja zwalniająca z płacenia alimentów w takim przypadku jest wtedy, gdy małżonek niewinny i otrzymujący alimenty zawrze nowy związek małżeński. Dlatego też małżonkowie niewinni objęci obowiązkiem alimentacyjnym nie spieszą się do kolejnego ślubu, nawet jeżeli pozostają w trwałym związku – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław. 

Klienci często decydują się na wynajęcie detektywa, aby ustalić, czy małżonek niewinny pobierający alimenty pozostaje w związku, którego celowo nie legalizuje z uwagi na automatyczną utratę alimentów. – Konkubinat nie jest tym samym, co małżeństwo i pozostawanie w takim związku nie jest jednoznaczne z natychmiastową utratą świadczenia alimentacyjnego, ale odpowiednio uargumentowane może pomóc obniżyć lub nawet całkowicie wygasić obowiązek alimentacyjny – przekonują detektywi.

Interesują Cię usługi detektywa? Umów się na spotkanie i sprawdź, na czym polega wynajęcie detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej