Alimenty na czas rozwodu - świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny

Wspólne dbanie o utrzymanie rodziny i zaspokajanie jej potrzeb jest, a przynajmniej powinno być obowiązkiem obojga małżonków w trakcie trwania małżeństwa, ale także w przypadku rozwodu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy jedno z małżonków z dnia na dzień wyprowadza się i kompletnie uchyla się od wydatków na dom i dzieci? 

Alimenty płacone na dzieci i wspólny udział obojga małżonków w ich utrzymaniu powinien być dla męża i żony zupełnie naturalny. O tym, jaka jest skala długów alimenciarzy nie spełniających obowiązku alimentacyjnego pisaliśmy ostatnio. Jednak alimenty to świadczenia zasądzane dopiero podczas sprawy rozwodowej, a ta – zwłaszcza, gdy toczy się rozwód z orzeczeniem o winie – czasem trwa kilka miesięcy czy nawet lat. Jak przez ten czas zadbać o utrzymanie domu i rodziny?

Sytuacja idealna byłaby wtedy, gdyby małżonkowie samodzielnie i polubownie ustalili między sobą, w jaki sposób wspólnie łożyć na dom i utrzymanie dzieci w czasie rozwodu do czasu, aż sąd orzeknie o rozpadzie małżeństwa i zasądzi o wysokości alimentów. – Jednak jak wiemy, emocje rozwodzących się małżonków bardzo często biorą górę nad odpowiedzialnymi i rozsądnymi decyzjami, dlatego też prawo rodzinne przewidziało rozwiązanie na okres pośredni – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Rozwiązaniem dla małżonków, którzy nie potrafią się porozumieć w utrzymaniu rodziny i dzieci w czasie trwania rozwodu jest świadczenie w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. – Podobnie jak w przypadku alimentów celem świadczenia jest zapewnienie dzieciom równej stopy życiowej jak ich rodzice, bez względu na to, czy razem mieszkają czy nie. Określając jego wysokość sąd bada jaka jest sytuacja finansowa małżonków, ich możliwości zarobkowe oraz koszty utrzymania ponosi rodzic, przy którym zostały dzieci – dodaje Tomasz Stryszowski, agencja detektywistyczne Detektyw24 Toruń.

Zabezpieczenie potrzeb rodziny to forma „przymuszenia” jednego z małżonków do spełniania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny powstającego w chwili zawarcia małżeństwa. Alimenty to świadczenie realizowane po ustaniu małżeństwa, zatem mimo powierzchownych podobieństw nie można uznać, że świadczenie w celu zaspokojenia potrzeb rodziny i alimenty to, to samo.

Czytaj także: rozwód krok po kroku – radzą detektywi

Aby uzyskać świadczenie w celu zaspokojenia potrzeb rodziny należy złożyć wniosek do sądu z zaznaczaniem żądanej kwoty i jej uzasadnieniem. – Co ważne, świadczenie w celu zabezpieczenia potrzeb rodziny rozpatrywany jest bardzo szybko – w ciągu zaledwie 7 dni od dnia złożenia wniosku – tłumaczą detektywi.

Katarzyna Bracław

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…