Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty od dziadków – kiedy się należą

Ściągalność alimentów wciąż pozostaje poważnym problem. Mimo nowych, restrykcyjnych zapisów w prawie, dłużnicy alimentacyjni stanowią duży odsetek wsród ogólnej liczby dłużników. Gdy nie można uzyskać alimentów od rodziców można wnioskować o alimenty od dziadków.

Płacenie alimentów przez dziadków dziecka jest możliwe, ale nie jest tak oczywiste jak w przypadku obowiązku alimentacyjnego ze strony rodziców. – Wiele osób myśli, że jeśli dziadkowie są zamożni to można żądać od nich alimentów w każdej sytuacji i na przykład pominąć własnych rodziców licząc na to, że alimenty od dziadków będą po prostu wyższe. Nie jest to tak proste – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z agencji Detektyw24.

Zgodnie z obowiązującym prawem, to rodzice są zobowiązani do utrzymywania swoich dzieci i obowiązek alimentacyjny leży w pierwszej kolejności na nich. Dopiero w sytuacji, w której nie jest możliwe skuteczne ściągnięcie alimentów od rodziców można ten obowiązek rozszerzyć na dziadków. – Jeżeli rodzic uchyla się od płacenia alimentów, ich ściągnięcie wiąże się z dużymi problemami lub wysokość zasądzonych alimentów uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, wtedy można ubiegać się o pieniądze od dziadków – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji Detektyw24. 

Czytaj także: usługi detektywa – bezpieczeństwo dzieci

O ile alimenty od rodzica są automatyczne i w zasadzie niezależne od sytuacji materialnej dziecka, to już poszerzenie tego obowiązku na dziadków musi wiązać się z sytuacją niedostatku, w jakiej znajduje się dziecko. Niedostatek rozumiany jest zgodnie z prawem jako sytuacja uniemożliwiająca zaspokojenie podstawowych potrzeb i wiąże się np. z brakiem środków na opłacenie mieszkania, ogrzewania czy zakup żywności.

Co ciekawe i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę istnieje możliwość jednoczesnego wniesienia o alimenty od dziadków i rodzica. Jak to możliwe? – Jeżeli wiadomo, że sytuacja materialna rodzica zobowiązanego do łożenia na dziecko nie pozwala na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb to można w jednym piśmie wnieść o określoną kwotę wykładaną przez rodzica i uzupełnianą przez dziadków – tłumaczą detektywi.

Sąd zanim ustali obowiązek alimentacyjny dziadków wobec dziecka bada ich sytuację materialną. Jeżeli dziadkowie są w podeszłym wieku, ich sytuacja materialna jest trudna i utrzymywanie wnuka mogłoby utrudnić ich egzystencję sąd oddali wniosek o ustanowienie alimentów uzupełniających od dziadków.

Obowiązek alimentacyjny ciąży na dziadkach także wówczas, gdy rodzice dziecka nie żyją lub stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy i utrzymanie dziecka.

Czytaj także: usługi detektywa w sprawach alimentacyjnych

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej