Alimenty od dziadków - kiedy się należą

alimenty_od_dziadkówŚciągalność alimentów wciąż pozostaje poważnym problem. Mimo nowych, restrykcyjnych zapisów w prawie, dłużnicy alimentacyjni stanowią duży odsetek wsród ogólnej liczby dłużników. Gdy nie można uzyskać alimentów od rodziców można wnioskować o alimenty od dziadków.

Płacenie alimentów przez dziadków dziecka jest możliwe, ale nie jest tak oczywiste jak w przypadku obowiązku alimentacyjnego ze strony rodziców. – Wiele osób myśli, że jeśli dziadkowie są zamożni to można żądać od nich alimentów w każdej sytuacji i na przykład pominąć własnych rodziców licząc na to, że alimenty od dziadków będą po prostu wyższe. Nie jest to tak proste – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z agencji Detektyw24.

Zgodnie z obowiązującym prawem, to rodzice są zobowiązani do utrzymywania swoich dzieci i obowiązek alimentacyjny leży w pierwszej kolejności na nich. Dopiero w sytuacji, w której nie jest możliwe skuteczne ściągnięcie alimentów od rodziców można ten obowiązek rozszerzyć na dziadków. – Jeżeli rodzic uchyla się od płacenia alimentów, ich ściągnięcie wiąże się z dużymi problemami lub wysokość zasądzonych alimentów uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, wtedy można ubiegać się o pieniądze od dziadków – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji Detektyw24. 

Czytaj także: usługi detektywa – bezpieczeństwo dzieci

O ile alimenty od rodzica są automatyczne i w zasadzie niezależne od sytuacji materialnej dziecka, to już poszerzenie tego obowiązku na dziadków musi wiązać się z sytuacją niedostatku, w jakiej znajduje się dziecko. Niedostatek rozumiany jest zgodnie z prawem jako sytuacja uniemożliwiająca zaspokojenie podstawowych potrzeb i wiąże się np. z brakiem środków na opłacenie mieszkania, ogrzewania czy zakup żywności.

Co ciekawe i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę istnieje możliwość jednoczesnego wniesienia o alimenty od dziadków i rodzica. Jak to możliwe? – Jeżeli wiadomo, że sytuacja materialna rodzica zobowiązanego do łożenia na dziecko nie pozwala na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb to można w jednym piśmie wnieść o określoną kwotę wykładaną przez rodzica i uzupełnianą przez dziadków – tłumaczą detektywi.

Sąd zanim ustali obowiązek alimentacyjny dziadków wobec dziecka bada ich sytuację materialną. Jeżeli dziadkowie są w podeszłym wieku, ich sytuacja materialna jest trudna i utrzymywanie wnuka mogłoby utrudnić ich egzystencję sąd oddali wniosek o ustanowienie alimentów uzupełniających od dziadków.

Obowiązek alimentacyjny ciąży na dziadkach także wówczas, gdy rodzice dziecka nie żyją lub stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy i utrzymanie dziecka.

Czytaj także: usługi detektywa w sprawach alimentacyjnych

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…