Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty od dziadków – kiedy się należą

Ściągalność alimentów wciąż pozostaje poważnym problem. Mimo nowych, restrykcyjnych zapisów w prawie, dłużnicy alimentacyjni stanowią duży odsetek wsród ogólnej liczby dłużników. Gdy nie można uzyskać alimentów od rodziców można wnioskować o alimenty od dziadków.

Płacenie alimentów przez dziadków dziecka jest możliwe, ale nie jest tak oczywiste jak w przypadku obowiązku alimentacyjnego ze strony rodziców. – Wiele osób myśli, że jeśli dziadkowie są zamożni to można żądać od nich alimentów w każdej sytuacji i na przykład pominąć własnych rodziców licząc na to, że alimenty od dziadków będą po prostu wyższe. Nie jest to tak proste – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z agencji Detektyw24.

Zgodnie z obowiązującym prawem, to rodzice są zobowiązani do utrzymywania swoich dzieci i obowiązek alimentacyjny leży w pierwszej kolejności na nich. Dopiero w sytuacji, w której nie jest możliwe skuteczne ściągnięcie alimentów od rodziców można ten obowiązek rozszerzyć na dziadków. – Jeżeli rodzic uchyla się od płacenia alimentów, ich ściągnięcie wiąże się z dużymi problemami lub wysokość zasądzonych alimentów uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, wtedy można ubiegać się o pieniądze od dziadków – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji Detektyw24. 

Czytaj także: usługi detektywa – bezpieczeństwo dzieci

O ile alimenty od rodzica są automatyczne i w zasadzie niezależne od sytuacji materialnej dziecka, to już poszerzenie tego obowiązku na dziadków musi wiązać się z sytuacją niedostatku, w jakiej znajduje się dziecko. Niedostatek rozumiany jest zgodnie z prawem jako sytuacja uniemożliwiająca zaspokojenie podstawowych potrzeb i wiąże się np. z brakiem środków na opłacenie mieszkania, ogrzewania czy zakup żywności.

Co ciekawe i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę istnieje możliwość jednoczesnego wniesienia o alimenty od dziadków i rodzica. Jak to możliwe? – Jeżeli wiadomo, że sytuacja materialna rodzica zobowiązanego do łożenia na dziecko nie pozwala na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb to można w jednym piśmie wnieść o określoną kwotę wykładaną przez rodzica i uzupełnianą przez dziadków – tłumaczą detektywi.

Sąd zanim ustali obowiązek alimentacyjny dziadków wobec dziecka bada ich sytuację materialną. Jeżeli dziadkowie są w podeszłym wieku, ich sytuacja materialna jest trudna i utrzymywanie wnuka mogłoby utrudnić ich egzystencję sąd oddali wniosek o ustanowienie alimentów uzupełniających od dziadków.

Obowiązek alimentacyjny ciąży na dziadkach także wówczas, gdy rodzice dziecka nie żyją lub stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy i utrzymanie dziecka.

Czytaj także: usługi detektywa w sprawach alimentacyjnych

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej