Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?

Zadaniem detektywa jest zdobycie informacji, adwokata zaś umiejętne prowadzenie sprawy przed sądem. Czy zadania te są rozłączne? Czy adwokat i detektyw to konkurenci czy partnerzy?

Rola adwokata czy radcy prawnego jest jasna. Ma on reprezentować interesy swojego klienta działając zawsze na jego korzyść, oczywiście w graniach prawa. – Wiele osób myśli, że takie określenie zadania ciążącego na mecenasie załatwia całą sprawę w każdym jej aspekcie. Daleko jednak takiemu twierdzeniu do prawdy – mówi Piotr Działak, detektyw Rzeszów. Prawnik bowiem, bez względu czy adwokat czy radca prawny, zajmuje się postępowaniem od strony formalnej: pisze pisma, przygotowuje stanowisko procesowe, występuje na sprawach sądowych. – Nie zajmuje się jednak pozyskiwaniem materiałów, które mogą stanowić dowód w sprawie – podkreśla Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. 

Mylne przekonanie, które każe wielu klientom twierdzić, że adwokat prowadzi sprawę w zakresie swoje źródła bierze zapewne w popularnych serialach. – Podobnie jak mity o pracy detektywów, tak i błędne wyobrażenie pracy adwokata, który szuka dowodów na korzyść swojego klienta promowane są w filmach i serialach telewizyjnych. Dlaczego? Ano zapewne dlatego, że pokazanie takiej prawdziwej, realnej pracy mecenasa byłoby zbyt mało ciekawym materiałem na serial – przyznają detektywi.

Czytaj także: rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe?

Adwokat i detektyw w zdrowym układzie nie powinni ze sobą konkurować i traktować się nawzajem jako rywale, ale powinni mieć świadomość, że „grają do jednej bramki” jaką jest interes klienta. Świadomość tego, że role biura detektywistyczne i kancelarii adwokackiej są uzupełniające się nawzajem ułatwia obu stronom współpracę, a klientom w jasny sposób określa do kogo i z jakim zleceniem się zwrócić. – Wielu klientów najpierw decyduje się na współpracę w pierwszej kolejności z detektywem, w celu zebrania materiału, a dopiero później mając dowody udaje się do kancelarii adwokackiej lub wraz z adwokatem ustala strategię do sprawy, aby potem do detektywa pójść z jasnymi wytycznymi jakich dokładnie materiałów potrzeba – przekonują detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęstsze powody

Niestety, w samym środowisku prawniczym można się spotkać z sytuacjami, w których adwokat odradza skorzystanie z usług detektywa zapewniając, że ze wszystkim poradzi sobie sam lub nie potrzeba dodatkowych dowodów. – Czy to słuszna strategia? Wątpię. Trudno określić, co kieruje takim adwokatem, który zniechęca do wynajęcia biura detektywistycznego. Przecież na dobrą sprawę detektyw jest właśnie po to, aby ułatwić mecenasowi sprawę i zdobyć maksymalnie dużo materiałów, które pozwolą na wygranie sprawy – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

I tak, jak sam detektyw bez udziału adwokata nie wystarczy klientowi, tak i coraz częściej bez detektywa ciężko obyć się mecenasowi. – Nasza agencja współpracuje z wieloma adwokatami i radcami prawnymi, wspólnie ustalamy plan działania, aby przysłużyć się klientowi i przyczynić do jego zwycięstwa przed sądem – wyjaśniają detektywi.

Przypominamy, że wszystkie materiały, które zdobędą specjaliści podczas czynności można wykorzystać w sądzie, a detektywi mogą także zeznawać jako świadkowie. 

Potrzebujesz pomocy detektywa? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej