Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?

Zadaniem detektywa jest zdobycie informacji, adwokata zaś umiejętne prowadzenie sprawy przed sądem. Czy zadania te są rozłączne? Czy adwokat i detektyw to konkurenci czy partnerzy?

Rola adwokata czy radcy prawnego jest jasna. Ma on reprezentować interesy swojego klienta działając zawsze na jego korzyść, oczywiście w graniach prawa. – Wiele osób myśli, że takie określenie zadania ciążącego na mecenasie załatwia całą sprawę w każdym jej aspekcie. Daleko jednak takiemu twierdzeniu do prawdy – mówi Piotr Działak, detektyw Rzeszów. Prawnik bowiem, bez względu czy adwokat czy radca prawny, zajmuje się postępowaniem od strony formalnej: pisze pisma, przygotowuje stanowisko procesowe, występuje na sprawach sądowych. – Nie zajmuje się jednak pozyskiwaniem materiałów, które mogą stanowić dowód w sprawie – podkreśla Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. 

Mylne przekonanie, które każe wielu klientom twierdzić, że adwokat prowadzi sprawę w zakresie swoje źródła bierze zapewne w popularnych serialach. – Podobnie jak mity o pracy detektywów, tak i błędne wyobrażenie pracy adwokata, który szuka dowodów na korzyść swojego klienta promowane są w filmach i serialach telewizyjnych. Dlaczego? Ano zapewne dlatego, że pokazanie takiej prawdziwej, realnej pracy mecenasa byłoby zbyt mało ciekawym materiałem na serial – przyznają detektywi.

Czytaj także: rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe?

Adwokat i detektyw w zdrowym układzie nie powinni ze sobą konkurować i traktować się nawzajem jako rywale, ale powinni mieć świadomość, że „grają do jednej bramki” jaką jest interes klienta. Świadomość tego, że role biura detektywistyczne i kancelarii adwokackiej są uzupełniające się nawzajem ułatwia obu stronom współpracę, a klientom w jasny sposób określa do kogo i z jakim zleceniem się zwrócić. – Wielu klientów najpierw decyduje się na współpracę w pierwszej kolejności z detektywem, w celu zebrania materiału, a dopiero później mając dowody udaje się do kancelarii adwokackiej lub wraz z adwokatem ustala strategię do sprawy, aby potem do detektywa pójść z jasnymi wytycznymi jakich dokładnie materiałów potrzeba – przekonują detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęstsze powody

Niestety, w samym środowisku prawniczym można się spotkać z sytuacjami, w których adwokat odradza skorzystanie z usług detektywa zapewniając, że ze wszystkim poradzi sobie sam lub nie potrzeba dodatkowych dowodów. – Czy to słuszna strategia? Wątpię. Trudno określić, co kieruje takim adwokatem, który zniechęca do wynajęcia biura detektywistycznego. Przecież na dobrą sprawę detektyw jest właśnie po to, aby ułatwić mecenasowi sprawę i zdobyć maksymalnie dużo materiałów, które pozwolą na wygranie sprawy – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

I tak, jak sam detektyw bez udziału adwokata nie wystarczy klientowi, tak i coraz częściej bez detektywa ciężko obyć się mecenasowi. – Nasza agencja współpracuje z wieloma adwokatami i radcami prawnymi, wspólnie ustalamy plan działania, aby przysłużyć się klientowi i przyczynić do jego zwycięstwa przed sądem – wyjaśniają detektywi.

Przypominamy, że wszystkie materiały, które zdobędą specjaliści podczas czynności można wykorzystać w sądzie, a detektywi mogą także zeznawać jako świadkowie. 

Potrzebujesz pomocy detektywa? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?

Telefon i komputer to najczęstsze źródła, z których kobiety najczęściej dowiadują się, iż mąż/partner spotyka się z kobietami oferującym...

Czytaj więcej