Apelacja od wyroku rozwodowego - kiedy warto

para kryzysOd wyroku rozwodowego, jak i każdego innego orzeczenia sądowego przysługuje apelacja. Kiedy warto odwołać się od wyroku rozwodowego? Dzisiaj wyjaśnią nasi detektywi.

Wielu rozwodzących się małżonków formalne kwestie dotyczące rozstania chciałoby mieć jak najszybciej za sobą. Są jednak sytuacje, gdy wyrok rozwodowy budzi zastrzeżenia jednej lub obu ze stron. Kiedy orzeczenie sądu w sprawie rozwodowej zdaniem którejś ze stron nie odpowiada faktycznym wydarzeniom można od niego złożyć apelację.

Z zasady zaskarżeniu podlegają jedynie wyroki rozwodowe zakładające winę jednej lub obu stron. Rozwód bez orzekania o winie jest zazwyczaj sądowym potwierdzeniem uzgodnień dokonanych przez małżonków samodzielnie lub przy pomocy pełnomocników. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie to sąd zazwyczaj rozstrzyga nie tylko o tym, który z małżonków spowodował rozpad związku, ale także decyduje o wysokości alimentów czy opiece nad dziećmi. 

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

– Zaskarżeniu podlega całość wyroku lub tylko jego część. Ta, która budzi największe zastrzeżenia. Przy składaniu apelacji należy wyraźnie zaznaczyć czy odwołanie dotyczy całości sekwencji czy tylko jego części. Jest to niezwykle ważne, ponieważ sąd apelacyjny skupi się tylko na zaskarżonej części wyroku – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Do biura detektywistycznego przychodzi wielu klientów z pytaniem o radę, czy składać apelację od wyroku rozwodowego. – To wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji jest nasz klient i jaką część wyroku chce zaskarżyć. Generalnie obowiązuje zasada, że apelacja nie może pogorszyć sytuacji skarżącego. Są jednak pewne wyjątki – tłumaczy Józef Polikowski z agencji detektywistycznej z Warszawy.

Odwołanie od wyroku w sprawie rozwodowej jest jednym z takich wyjątków, gdy osoba skarżąca wyrok kwestionuje go w całości. Wówczas sąd apelacyjny jeszcze raz bada wszystkie okoliczności dotyczące rozpadu pożycia małżeńskiego.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – kontakt

Kiedy orzeczenie sądu skarży małżonek uznany za jedynego winnego to ma on już niewiele do stracenia. Co innego, gdy małżonkowie zostali uznani za współwinnych rozpadu ich małżeństwa, a strona kwestionująca wyrok domaga się orzeczenia wyłącznej winy współmałżonka. – Sąd nie kieruje się wówczas zasadą niepogarszania sytuacji skarżącego i po dogłębnym zbadaniu sprawy może uznać wręcz wyłączną winę strony składającej apelacji – tłumaczą detektywi

Terminarz złożenia apelacji od wyroku rozwodowego nie różni się od procedury w innych postępowaniach sądowych. Strona, która ma zastrzeżenia do wyroku ma 7 dni od jego ogłoszenia o złożenie wniosku o wydanie uzasadnienia. Od czasu jego otrzymania jest 14 dni na złożenie apelacji. Sprawy rozwodowe toczą się przed sądami okręgowymi, zatem sądem drugiej instancji będzie sąd apelacyjny. 

Koszt apelacji to 600 złotych. 

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…