Zdradzający małżonek straci majątek

alimonyOrzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie ma szereg konsekwencji, w tym także finansowych. Jedną z nich jest możliwość żądania alimentów od małżonka „winnego” i to dożywotnio. W ostatnich dniach wyrok Sądu Najwyższego potwierdził także, że strona winna rozpadu małżeństwa może ponosić także konsekwencje odnośnie podziału wspólnego majątku. 

Po rozpadzie małżeństwa, małżonkowie zazwyczaj dzielą się wspólnym majątkiem po połowie. – Taka praktyka jest najczęstsza. Partnerzy sami czy przy udziale swoich pełnomocników ustalają zasady podziału majątku. Najnowsze orzeczenie wskazuje jednak, że strona uznana za niewinną ma większe prawa do wspólnego majątku – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Sprawa rozpatrywana przez Sąd Najwyższy dotyczyła po pierwsze większego udziału żony w zgromadzeniu majątku w trakcie trwania małżeństwa, a po drugie zdrady małżeńskiej, której dopuścił się mężczyzna. – W wyniku tej zdrady mężczyźnie urodziło się dziecko. Rozwód został orzeczony z jego winy. Mimo to, kiedy doszło do podziału majątku, domagał się podziału po połowie – wyjaśnia Witold Szczęch, detektyw z agencji detektywistycznej Detektyw24.net. 

Kobieta domagała się, aby do niej trafiło 95% majątku, on chciał połowy. Już sąd pierwszej instancji orzekł, że w związku z faktem iż małżeństwo rozpadło się z jego winy, mężczyźnie należy się jedynie jedna czwarta majątku. Orzeczenie zostało podtrzymane przez sądy wyższych instancji, aż sprawa oparła się o Sąd Najwyższy. Sędzia Anna Owczarek wskazała, że znaczenie ma ocena etyczna całokształtu postępowania mężczyzny wobec rodziny, który nie tylko niedostatecznie wspierał żonę biorącą na siebie ciężar utrzymania rodziny, ale także ją zdradzał i porzucił.

Zdaniem Sądu Najwyższego taka ogólna postawa męża całkowicie tłumaczy nierówny, niekorzystny dla mężczyzny, podział majątku.

Zdobądź materiał dowodowy do rozwodu z orzeczeniem o winie.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…