Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZMIANY W KONTROLACH ZWOLNIEŃ LEKARSKICH. CO MOŻE ZUS?

Styczeń przyniósł wiele zmian dla przedsiębiorców i pracowników. Trzeba nauczyć się funkcjonować nie tylko w rzeczywistości nowego ładu, ale także z nowymi przepisami dotyczącymi kontroli prawidłowości zwolnień lekarskich? Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniają detektywi.

Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich, w tym ich nadużywanie w celu podejmowania pracy dla innego pracodawcy lub dla własnej działalności to bardzo poważny problem, z którym zmagają się przedsiębiorcy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli w uogólnieniu wszyscy opłacający składki. Kolejne nowelizacje ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mają na celu uszczelnienie przepisów i wypracowanie narzędzi pozwalających wychwycenie osób nadużywających L4.

Już w październiku ubiegłego roku doszło do istotnej zmiany w zakresie kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. – ZUS zyskał możliwość wzywania na badanie do lekarza orzecznika lub konsultanta za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, czyli na przykład mailowo, a nie jak dotąd – jedynie tradycyjną pocztą – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce, detektyw Rzeszów.

Czytaj także: praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy

Nowy rok przyniósł kolejną zmianę, mianowicie poszerzył kontrolerom ZUS możliwości pozyskiwania informacji. Jeszcze do niedawna to poszerzenie nie było dokładnie określone, a wśród ekspertów krążyły pogłoski jakoby urzędnicy ZUS mieli możliwość pozyskiwania billingów, danych o lokalizacji telefonów komórkowych od operatorów czy historii wykonywanych płatności kartowych z banków. – Tak się jednak nie stało. Były to jedynie złowrogo brzmiące pogłoski, które nie znalazły odzwierciedlenia w zapisach znowelizowanej ustawy – tłumaczy Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław, detektyw Bolesławiec.

Zatem co się zmieniło? Kontrolerzy ZUS będą mogli pozyskiwać informacje o pracownikach pracujących w dwóch miejscach. – Mówiąc prościej, jeżeli pracownik pracuje w dwóch miejscach i w jednym z nich przedstawia zwolnienie lekarskie, urzędnik będzie mógł zwrócić się do drugiego z nich aby wykazał, czy ten pracownik nie świadczy dla niego pracy – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: zakaz i konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje

Jeżeli kontrolerzy stwierdzą nieprawidłowości, pracownik będzie musiał zwrócić pobrany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek. 

Pracowników na zwolnieniach lekarskich mogą kontrolować nie tylko urzędnicy ZUS, ale także pracodawcy. Jak może wyglądać taka kontrola i co wolno pracownikowi na L4? Czytaj więcej.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej