Zdrada - przyczyna czy skutek rozwodu

aparatZdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu małżeństwa. Jednak mimo, że dochowanie wierności jest jednym z obowiązków małżonków nie zawsze zdrada jest przyczyną rozwodu i nie zawsze pozwoli na skutkuje orzeczeniem winy zdradzającego małżonka.

Małżonków od dnia ślubu wiążą więzi emocjonalne, gospodarcze i fizyczne. To ich istnienie jest prawnym, faktycznym dowodem na funkcjonowanie małżeństwa. Orzeczenie sądu o rozwodzie, bez względu czy za porozumieniem stron czy z winy którejś ze stron, związane jest z udowodnieniem, że wszystkie więzi łączące małżonków wygasły. Zdrada i nowy związek może być zarówno przyczyną rozpadu związku, jak i jego skutkiem.

– Postępowanie rozwodowe przed sądem ma na celu sprawdzenie, czy więzi łączące małżonków wygasły. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie należy jeszcze udowodnić, że wygasły w wyniku zachowania jednego z małżonków. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których wejście jednego z małżonków w nowy związek jest skutkiem, a nie powodem wygaśnięcia więzi łączących męża i żonę – wyjaśnia Witold Szczęch z agencji Detektyw24.net. Jak to jest możliwe?

Kluczem do ustalenia, czy zdrada jednego z małżonków przyczyniła się do rozpadu małżeństwa jest zbadania czasu i ustalenia chronologii wydarzeń. – Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie nie żyją razem, mieszkają oddzielnie, ale z jakichś powodów nie rozwiązują formalnie swojego małżeństwa. Po pewnym czasie, jedno z małżonków nawiązuje nowy związek. Trudno oczekiwać, aby wówczas było to podstawą do orzeknięcia rozwodu jego winy – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Sąd w postępowaniu rozwodowym bada, czy przed zdradą małżeństwo funkcjonowało bez zarzutu czy było „martwe” już zanim jedna ze stron dopuściła się zdrady. – W przypadku udowodnienia przed sądem, że zdrada wystąpiła dopiero po rozpadzie małżeństwa może zdarzyć się nawet, że sąd orzeknie winę drugiego małżonka. Weźmy przykład: mąż przez wiele lat nadużywał alkoholu. Żona mając dość wyprowadziła się z domu i po roku poznała innego mężczyznę, z którym zamieszkała. Mąż alkoholik ma niewielkie szanse na orzeczenie rozwodu z winy żony. Mało tego, to on może być uznany za winnego rozpadu związku – wyjaśniają detektywi.

Orzeczenie o winie którejkolwiek ze stron ma duże znaczenie nie tylko w kwestii otrzymania sprawiedliwego orzeczenia sądu, ale także w kwestii konsekwencji finansowych. Orzeczenie Sądu Najwyższego wskazuje, że strona uznana za winną może ponieść wymierne skutki finansowe przy dzieleniu majątku, a dodatkowo strona niewinna ma prawo żądać nawet dożywotnich alimentów „na siebie”. 

Chcesz zdobyć dowody zdrady? Skontaktuj się z nami.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…