Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZDRADA – PRZYCZYNA CZY SKUTEK ROZWODU

Zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu małżeństwa. Jednak mimo, że dochowanie wierności jest jednym z obowiązków małżonków nie zawsze zdrada jest przyczyną rozwodu i nie zawsze pozwoli na skutkuje orzeczeniem winy zdradzającego małżonka.

Małżonków od dnia ślubu wiążą więzi emocjonalne, gospodarcze i fizyczne. To ich istnienie jest prawnym, faktycznym dowodem na funkcjonowanie małżeństwa. Orzeczenie sądu o rozwodzie, bez względu czy za porozumieniem stron czy z winy którejś ze stron, związane jest z udowodnieniem, że wszystkie więzi łączące małżonków wygasły. Zdrada i nowy związek może być zarówno przyczyną rozpadu związku, jak i jego skutkiem.

– Postępowanie rozwodowe przed sądem ma na celu sprawdzenie, czy więzi łączące małżonków wygasły. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie należy jeszcze udowodnić, że wygasły w wyniku zachowania jednego z małżonków. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których wejście jednego z małżonków w nowy związek jest skutkiem, a nie powodem wygaśnięcia więzi łączących męża i żonę – wyjaśnia Witold Szczęch z agencji Detektyw24.net. Jak to jest możliwe?

Kluczem do ustalenia, czy zdrada jednego z małżonków przyczyniła się do rozpadu małżeństwa jest zbadania czasu i ustalenia chronologii wydarzeń. – Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie nie żyją razem, mieszkają oddzielnie, ale z jakichś powodów nie rozwiązują formalnie swojego małżeństwa. Po pewnym czasie, jedno z małżonków nawiązuje nowy związek. Trudno oczekiwać, aby wówczas było to podstawą do orzeknięcia rozwodu jego winy – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Sąd w postępowaniu rozwodowym bada, czy przed zdradą małżeństwo funkcjonowało bez zarzutu czy było „martwe” już zanim jedna ze stron dopuściła się zdrady. – W przypadku udowodnienia przed sądem, że zdrada wystąpiła dopiero po rozpadzie małżeństwa może zdarzyć się nawet, że sąd orzeknie winę drugiego małżonka. Weźmy przykład: mąż przez wiele lat nadużywał alkoholu. Żona mając dość wyprowadziła się z domu i po roku poznała innego mężczyznę, z którym zamieszkała. Mąż alkoholik ma niewielkie szanse na orzeczenie rozwodu z winy żony. Mało tego, to on może być uznany za winnego rozpadu związku – wyjaśniają detektywi.

Orzeczenie o winie którejkolwiek ze stron ma duże znaczenie nie tylko w kwestii otrzymania sprawiedliwego orzeczenia sądu, ale także w kwestii konsekwencji finansowych. Orzeczenie Sądu Najwyższego wskazuje, że strona uznana za winną może ponieść wymierne skutki finansowe przy dzieleniu majątku, a dodatkowo strona niewinna ma prawo żądać nawet dożywotnich alimentów „na siebie”. 

Chcesz zdobyć dowody zdrady? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej