Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZDRADA – RODZAJE, DOWODY, PRZYKŁADY…

Zdrada to odwieczny problem w małżeństwie oraz najczęstszy powód rozwodów o winie. Niedochowanie wierności zazwyczaj kojarzy się z „pozamałżeńskim aktem cielesnym”. Czy jednak do zdrady dochodzi tylko w sypialni? Wyjaśniają detektywi.

Niewierność małżeńska to powód co piątego rozwodu w Polsce. Zdrada zazwyczaj kojarzona jest z pozamałżeńskim seksem. – Takie pojmowanie nielojalności wśród małżonków najczęściej widać, gdy do detektywa przychodzą klienci poszukujący dowodów zdrady swoich partnerów. Kiedy pytają, na jakiego rodzaju dowody otrzymają liczą na intymne nagrania z intymnych schadzek kochanków. Są przekonani, że tylko nagrania fizycznego zbliżenia są dowodem zdrady w sądzie – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice. Czy tak jest naprawdę? Jak zdrada rozumiana jest przez sądy orzekające rozwody?

Zdrada niejedno ma imię. To, co ze zdradą kojarzy się w pierwszej chwili to wspomniany już stosunek płciowy małżonka z osobą trzecią. Bez względu na to, czy to pojedynczy „skok w bok”, notoryczne zdrady z przypadkowymi osobami czy wieloletni związek z jedną osobą – jest złamaniem jednego z podstawowych obowiązków małżeńskich, czyli obowiązku wierności. Nawet jeżeli jedno z małżonków dopuściło się zdrady tylko raz to już jest to podstawa do domagania się rozwodu. – Powodem do rozwodu, w tym tego z orzeczeniem o winie, jest każde zachowanie jednego z partnerów, które przyczyniło się do rozpadu małżeństwa, czyli więzi łączących małżonków – mówi detektyw Katarzyna Bracław.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Zdradą jednak jest także związek emocjonalny z inną osobą. Jedna z więzi łączących małżonków decydująca o trwałości związku to więź emocjonalna. Wejście w emocjonalną relację z osobą trzecią to także zdrada mogąca być podstawą rozwodu, także rozwodu z orzeczeniem o winie. Zdrada emocjonalna to okazywanie zainteresowania i troski innej osobie niż partner, zakochanie się w innej osobie. – Udowodnienie zdrady emocjonalnej jest trudniejsze, ale możliwe. Dowody takiej zdrady to udokumentowanie częstych spotkań, rozmów telefonicznych, wymiany wiadomości lub maili. To spędzanie czasu z tą osobą – w tajemnicy przez współmałżonkiem. Pamiętajmy jednak, że nie każda znajomość czy przyjaźń z płcią przeciwną to emocjonalna zdrada – dodaje Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec.

Zdrada mimo, że zawsze wydaje się być powodem rozpadu małżeństwa, może nie zostać uznana przez sąd za wystarczającą przyczynę do rozwodu z orzeczeniem winy zdradzającego. Dlaczego? – Sąd bada, na jakim etapie doszło do rozpadu więzi łączących małżonków i stwierdza czy zdrada jednego z nich jest przyczyna czy skutkiem rozwodu. W wielu przypadkach sądy orzekają, że do rozpadu małżeństwa doszło wcześniej nim jedno z małżonków dopuściło się nielojalności i małżonek nie zostanie obarczony winą – wyjaśniają detektywi Katowice.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Zdarza się jednak, że mimo ujawnionej zdrady małżonkowie decydują się kontynuować związek. Wybaczona zdrada sprzed lat nie będzie uznana za przyczynę rozpadu małżeństwa przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. – Rozwód z orzeczeniem winy można uzyskać z powodu każdego z zachowań współmałżonka, które przyczyniło się do rozpadu więzi małżeńskich. Jeżeli zdrada została wybaczona, a małżeństwo było konturowane trudno uznać, że zdrada spowodowała rozpad związku – przekonuje detektyw Opole, Artur.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej