Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZDRADA – RODZAJE, DOWODY, PRZYKŁADY…

Zdrada to odwieczny problem w małżeństwie oraz najczęstszy powód rozwodów o winie. Niedochowanie wierności zazwyczaj kojarzy się z „pozamałżeńskim aktem cielesnym”. Czy jednak do zdrady dochodzi tylko w sypialni? Wyjaśniają detektywi.

Niewierność małżeńska to powód co piątego rozwodu w Polsce. Zdrada zazwyczaj kojarzona jest z pozamałżeńskim seksem. – Takie pojmowanie nielojalności wśród małżonków najczęściej widać, gdy do detektywa przychodzą klienci poszukujący dowodów zdrady swoich partnerów. Kiedy pytają, na jakiego rodzaju dowody otrzymają liczą na intymne nagrania z intymnych schadzek kochanków. Są przekonani, że tylko nagrania fizycznego zbliżenia są dowodem zdrady w sądzie – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice. Czy tak jest naprawdę? Jak zdrada rozumiana jest przez sądy orzekające rozwody?

Zdrada niejedno ma imię. To, co ze zdradą kojarzy się w pierwszej chwili to wspomniany już stosunek płciowy małżonka z osobą trzecią. Bez względu na to, czy to pojedynczy „skok w bok”, notoryczne zdrady z przypadkowymi osobami czy wieloletni związek z jedną osobą – jest złamaniem jednego z podstawowych obowiązków małżeńskich, czyli obowiązku wierności. Nawet jeżeli jedno z małżonków dopuściło się zdrady tylko raz to już jest to podstawa do domagania się rozwodu. – Powodem do rozwodu, w tym tego z orzeczeniem o winie, jest każde zachowanie jednego z partnerów, które przyczyniło się do rozpadu małżeństwa, czyli więzi łączących małżonków – mówi detektyw Katarzyna Bracław.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Zdradą jednak jest także związek emocjonalny z inną osobą. Jedna z więzi łączących małżonków decydująca o trwałości związku to więź emocjonalna. Wejście w emocjonalną relację z osobą trzecią to także zdrada mogąca być podstawą rozwodu, także rozwodu z orzeczeniem o winie. Zdrada emocjonalna to okazywanie zainteresowania i troski innej osobie niż partner, zakochanie się w innej osobie. – Udowodnienie zdrady emocjonalnej jest trudniejsze, ale możliwe. Dowody takiej zdrady to udokumentowanie częstych spotkań, rozmów telefonicznych, wymiany wiadomości lub maili. To spędzanie czasu z tą osobą – w tajemnicy przez współmałżonkiem. Pamiętajmy jednak, że nie każda znajomość czy przyjaźń z płcią przeciwną to emocjonalna zdrada – dodaje Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec.

Zdrada mimo, że zawsze wydaje się być powodem rozpadu małżeństwa, może nie zostać uznana przez sąd za wystarczającą przyczynę do rozwodu z orzeczeniem winy zdradzającego. Dlaczego? – Sąd bada, na jakim etapie doszło do rozpadu więzi łączących małżonków i stwierdza czy zdrada jednego z nich jest przyczyna czy skutkiem rozwodu. W wielu przypadkach sądy orzekają, że do rozpadu małżeństwa doszło wcześniej nim jedno z małżonków dopuściło się nielojalności i małżonek nie zostanie obarczony winą – wyjaśniają detektywi Katowice.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Zdarza się jednak, że mimo ujawnionej zdrady małżonkowie decydują się kontynuować związek. Wybaczona zdrada sprzed lat nie będzie uznana za przyczynę rozpadu małżeństwa przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. – Rozwód z orzeczeniem winy można uzyskać z powodu każdego z zachowań współmałżonka, które przyczyniło się do rozpadu więzi małżeńskich. Jeżeli zdrada została wybaczona, a małżeństwo było konturowane trudno uznać, że zdrada spowodowała rozpad związku – przekonuje detektyw Opole, Artur.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej