Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty?

alimonyNiejednokrotnie słyszymy o „niedostatku” jako warunku domagania się alimentów od byłego małżonka nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie czy z jednoczesną winą obojga partnerów. Czym jednak jest ten stan niedostatku i kiedy może przesądzić o przyznaniu alimentów.

Zgodnie z definicją pojawiającą się w orzeczeniach Sądu Najwyższego niedostatek to stan, w którym osoba wykorzystując w pełni własne siły i z własnych środków nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb, jak np. mieszkanie czy jedzenie. Co ważne, sąd badając czy wskazana osoba znajduje się w stanie niedostatku nie odnosi się jedynie do minimum socjalnego, ale także bada dotychczasowy poziom życia ubiegającego się o alimenty. Zatem stan niedostatku może różnić się w różnych przypadkach.

W tej definicji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii i wyjaśnić je, aby w jasny sposób określić, kiedy mówimy o stanie niedostatku i kiedy możemy powoływać się na ten stan i domagać się alimentów.

W swojej pracy detektywi wielokrotnie spotykają się z sytuacją, w której strona domagająca się alimentów nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości, aby zarobić na swoje utrzymanie. – Taka sytuacja dotyczy zarówno byłych małżonków, jak i alimentów w relacji rodzic-dziecko. W sądzie pojawia się argumentacja o biedzie i niedostatku, a jednocześnie nie są podejmowane żadne działania zmierzające do podjęcia pracy i zarobienia na siebie – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław z Lublina.

O wiele łatwiej jest przekonać sąd o popadnięciu w niedostatek, kiedy w podjęciu pracy i samodzielnym utrzymaniu się przeszkadza choroba. – Niejednokrotnie zajmujemy się sprawami, w których osoba domagająca się alimentów symuluje chorobę, wprowadza w błąd lekarzy lub przedstawia nieprawdziwe zaświadczenia lekarskie i posługuje się tym argumentem w postępowaniu o alimenty. Obserwacja detektywa pozwala zweryfikować, czy stan zdrowia tej osoby faktycznie jest tak zły, jak jest to przedstawiane. Zdarzały się sytuacje, w których osoby przychodzące o kulach do sądu obserwowaliśmy na siłowni czy jeżdżące na rowerze – wyjaśnia Artur Glaeske z biura detektywistycznego Detektyw24 Olsztyn.

Pomijając skrajne, nieuczciwe przypadki choroba uniemożliwiająca podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie się jest bardzo ważnym, jak nie kluczowym powodem, dla którego sąd może orzec obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami.

To, co ważne i warte odnotowania to fakt, że dla określenia stanu niedostatku nie włącza się pomoc otrzymana od innych osób. – Jeżeli matce pomagają dzieci, ale ona w wyniku rozwodu popadła w niedostatek i samodzielnie nie jest w stanie się utrzymać, bo np. na początku małżeństwa wspólnie uzgodnili, że to on pracuje a ona zajmuje się domem i w obecnej sytuacji mimo szczerych chęci nie jest w stanie poradzić sobie na rynku pracy i utrzymać się to mężczyzna może zostać zobowiązany do pomocy materialnej swojej byłej żonie – przekonują detektywi.

Zazwyczaj alimenty pomiędzy były małżonkami kojarzą się z sytuacją jednostronnego orzeczenia o winie oraz tzw. pogorszenia stopy życiowej. Małżonek uznany za winnego rozpadu małżeństwa jest w gorszej sytuacji w sprawach alimentacyjnych. Jednak jak wskazują powyższe przykłady nawet rozwód za porozumieniem stron czy rozwód obustronną winą nie wyklucza obowiązku alimentacyjnego w uzasadnionych przypadkach.

Jesteś po rozwodzie i chcesz sprawdzić, czy były małżonek faktycznie pozostaje w stanie niedostatku? Skontaktuj się z nami

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…