Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty?

Niejednokrotnie słyszymy o „niedostatku” jako warunku domagania się alimentów od byłego małżonka nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie czy z jednoczesną winą obojga partnerów. Czym jednak jest ten stan niedostatku i kiedy może przesądzić o przyznaniu alimentów.

Zgodnie z definicją pojawiającą się w orzeczeniach Sądu Najwyższego niedostatek to stan, w którym osoba wykorzystując w pełni własne siły i z własnych środków nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb, jak np. mieszkanie czy jedzenie. Co ważne, sąd badając czy wskazana osoba znajduje się w stanie niedostatku nie odnosi się jedynie do minimum socjalnego, ale także bada dotychczasowy poziom życia ubiegającego się o alimenty. Zatem stan niedostatku może różnić się w różnych przypadkach.

W tej definicji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii i wyjaśnić je, aby w jasny sposób określić, kiedy mówimy o stanie niedostatku i kiedy możemy powoływać się na ten stan i domagać się alimentów.

W swojej pracy detektywi wielokrotnie spotykają się z sytuacją, w której strona domagająca się alimentów nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości, aby zarobić na swoje utrzymanie. – Taka sytuacja dotyczy zarówno byłych małżonków, jak i alimentów w relacji rodzic-dziecko. W sądzie pojawia się argumentacja o biedzie i niedostatku, a jednocześnie nie są podejmowane żadne działania zmierzające do podjęcia pracy i zarobienia na siebie – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław z Lublina.

O wiele łatwiej jest przekonać sąd o popadnięciu w niedostatek, kiedy w podjęciu pracy i samodzielnym utrzymaniu się przeszkadza choroba. – Niejednokrotnie zajmujemy się sprawami, w których osoba domagająca się alimentów symuluje chorobę, wprowadza w błąd lekarzy lub przedstawia nieprawdziwe zaświadczenia lekarskie i posługuje się tym argumentem w postępowaniu o alimenty. Obserwacja detektywa pozwala zweryfikować, czy stan zdrowia tej osoby faktycznie jest tak zły, jak jest to przedstawiane. Zdarzały się sytuacje, w których osoby przychodzące o kulach do sądu obserwowaliśmy na siłowni czy jeżdżące na rowerze – wyjaśnia Artur Glaeske z biura detektywistycznego Detektyw24 Olsztyn.

Pomijając skrajne, nieuczciwe przypadki choroba uniemożliwiająca podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie się jest bardzo ważnym, jak nie kluczowym powodem, dla którego sąd może orzec obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami.

To, co ważne i warte odnotowania to fakt, że dla określenia stanu niedostatku nie włącza się pomoc otrzymana od innych osób. – Jeżeli matce pomagają dzieci, ale ona w wyniku rozwodu popadła w niedostatek i samodzielnie nie jest w stanie się utrzymać, bo np. na początku małżeństwa wspólnie uzgodnili, że to on pracuje a ona zajmuje się domem i w obecnej sytuacji mimo szczerych chęci nie jest w stanie poradzić sobie na rynku pracy i utrzymać się to mężczyzna może zostać zobowiązany do pomocy materialnej swojej byłej żonie – przekonują detektywi.

Zazwyczaj alimenty pomiędzy były małżonkami kojarzą się z sytuacją jednostronnego orzeczenia o winie oraz tzw. pogorszenia stopy życiowej. Małżonek uznany za winnego rozpadu małżeństwa jest w gorszej sytuacji w sprawach alimentacyjnych. Jednak jak wskazują powyższe przykłady nawet rozwód za porozumieniem stron czy rozwód obustronną winą nie wyklucza obowiązku alimentacyjnego w uzasadnionych przypadkach.

Jesteś po rozwodzie i chcesz sprawdzić, czy były małżonek faktycznie pozostaje w stanie niedostatku? Skontaktuj się z nami

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej