Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie

detektyw24-rozwodRozwód to zdaniem psychologów druga najbardziej stresująca sytuacja w życiu. Poza stresem zazwyczaj towarzyszą rozwodowi żal do współmałżonka i chęć zrobienia mu na złość, utrudnienia mu życia. Niestety narzędziem do uprzykrzenia życia byłemu małżonkowi bardzo są często są dzieci.

Ze zjawiskiem wykorzystywania dzieci jako karty przetargowej detektywi spotykają się zbyt często. Do takich kroków posuwają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. – Doświadczenie pokazuje, że matki chcąc odegrać się na byłym mężu nastawiają dziecko przeciwko niemu, utrudniają kontakty czy zabraniają dziecku odwiedzać tatę w domu. Mężczyźni z kolei bardzo często posuwają się do porwań rodzicielskich i wbrew ustaleniom nie odprowadzają po spotkaniu dziecka do domu, tylko znikają – czasami na długie tygodnie – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy alimentacyjne

Rozwodowi towarzyszą bardzo duże emocje. Małżonkowie, zwłaszcza, gdy są porzucani bardzo często sobie z tymi emocjami nie radzą i nie tylko obciążają nimi dzieci, ale także wmawiają im, że mama czy tata już ich nie kocha, ma teraz nową rodzinę, a o nich zapomni. – To wielka krzywda, jaką rodzice wyrządzają dzieciom. Nikt nawet nie polemizuje, że pełna rodzina jest idealnym środowiskiem, w którym powinno wychować się dziecko, ale wmawianie kilkulatkowi, że tata już go nie kocha bo ma nową panią jest ogromnym grzechem popełnianym przez wiele matek. Muszą one oddzielić żal do męża związany z odejściem do innej kobiety z poprawnymi relacjami na linii ojciec-dziecko – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Niestety doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy sobie z tym radzą, a dzieci są wykorzystywane do zemsty na odchodzącym mężu na zasadzie kary za rozpad związku. Przejawia się to głównie na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem, uniemożliwianiu wspólnych wyjazdów, takim organizowaniu życia dziecka, aby miało jak najmniej czasu na spotkania czy nastawianiu dziecka przeciw rodzicowi. – Dzieciom mówi się, że po rozwodzie tata już nie będzie kochał dziecka, że nie będzie miał dla niego czasu, że jest złym człowiekiem… kilkulatek słysząc takie rzeczy od mamy zamknie się na kontakt z ojcem i naprawdę będzie płakał na samą myśl o spotkaniu. Jest to totalnie nieodpowiedzialne. Spotkałam się też z sytuacjami wpędzenia dziecka w poczucie winy za to, że chce spotykać się z ojcem, jego nową żoną czy dziećmi z kolejnego związku. Matka mówiła kilkulatkowi, że sprawi jej przykrość i będzie płakała, jeśli pójdzie do nowego domu taty. A chłopiec chciał zobaczyć nowonarodzoną przyrodnią siostrzyczkę… – wspomina detektyw Katarzyna Bracław.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa 

Dzieci także bardzo często służą jako karta przetargowa w finansowych rozliczeniach byłych małżonków. Zwłaszcza na etapie określania wysokości alimentów czy podziału majątku. Szantaż polega na tym, że „dam ci spotkać się z dzieckiem jeśli zgodzisz się na określone alimenty” lub utrudnianiu kontaktu z dzieckiem za karę, kiedy były współmałżonek nie zgadza się na zbyt wygórowane, jego zdaniem, alimenty. 

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że tylko kobiety wykorzystują dzieci jako kartę przetargową w rozwodowych rozgrywkach. – Nie wiem czy to świadczy o mężczyznach lepiej czy gorzej, ale w sytuacjach kiedy spotykamy się z sytuacjami porwania rodzicielskiego chodzi tylko i wyłącznie o zemstę na byłej partnerce i zrobienie jej na złość. Każda matka cierpi nie widząc swojego dziecka przez kilka dni czy tygodni i w sprawach tego typu, które realizujemy chodzi właśnie o zadanie mocnego, emocjonalnego ciosu byłej żonie – twierdzi Tomasz Stryszowski. 

Przypadki porwań rodzicielskich są trudne do rozwiązania. Z sytuacją porwania rodzicielskiego mamy do czynienia wówczas, gdy obydwoje rodzice mają równe prawa do opieki nad dzieckiem i mogą na równi decydować o miejscu przebywania dziecka, a jedno z nich bez wiedzy i zgody drugiego zabiera dziecko. – Taką sprawą nie zajmie się policja, bo nie ma tu przestępstwa, ale sytuacja gdy jedno z rodziców nie widzi dziecka przez wiele dni czy tygodni jest niezwykle trudna i bolesna – tłumaczą detektywi.

Sprawdź, jak szybko się rozwieźć bez szkody dla dziecka

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…