Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?

Już nawet 50 tys. polskich par rocznie decyduje się na podpisanie intercyzy. W ciągu ostatnich dwudziestu lat ta liczba wzrosła dwukrotnie. Co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na podpisanie intercyzy i co w zasadzie ona oznacza dla małżeńskich stosunków majątkowych?

Intercyza , czyli majątkowa umowa małżeńska, wciąż kojarzy się Polakom negatywnie. Niejednokrotnie wzbudza nawet podejrzenia co do szczerości uczuć małżonków, a tymczasem w krajach zachodnich jest na porządku dziennym i nikogo nie dziwi jej podpisanie. O intercyzie najczęściej słyszymy, gdy ślub biorą dwie osoby, których status majątkowy jest znacząco różny. – Konotacje najczęściej są takie, że jedna ze stron chce się „wżenić” w majątek przyszłego małżonka, a intercyza ma zapobiec przed jego przejęciem. Ten stereotyp niestety wciąż się utrzymuje, a prawda jest taka, że niewiele ma to wspólnego z prawdą i obowiązującymi zapisami kodeksu rodzinnego – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Ślub sprawia, że małżonkowie mają wspólny majątek od dnia zawarcia małżeństwa. Zatem wszystko, czego dorobią się od dnia ślubu jest wspólne. Jednak ta wspólność małżeńska nie dotyczy majątku odrębnego, czyli takiego, który każde z nich zdobyło przed ślubem. – Mimo, że jest to jasno opisane w kodeksie rodzinnym to niewiele osób o tym pamięta i myśli, że zgodnie z prawem cały dotychczasowy majątek małżonków staje się wspólny. Przykładowo, jeżeli kobieta ma mieszkanie zakupione na rok przed zawarciem małżeństwa to, to mieszkanie jest jej. Nie powinna się obawiać, że w przypadku rozwodu będzie musiała się nim podzielić – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 z Torunia.

Małżonkowie wspólny majątek zaczynają gromadzić w dniu ślubu. Bez względu na dysproporcje w zarobkach czy staraniu o powiększanie tego majątku wszystko dzieli się na pół. – Oczywiście przy ewentualnym rozwodzie i podziale majątku małżonkowie mogą podnosić argument nierównego starania obu stron w zaspokajaniu materialnych potrzeb rodziny i gromadzeniu majątku i sąd może to wziąć pod uwagę, jednak sytuacja standardowa to równy podział majątku wspólnego – tłumaczą detektywi Warszawa.

Wspólny majątek to także wspólne długi i wspólna odpowiedzialność za złe decyzje finansowe pociągające za sobą odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe. – Na przykład w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i popadnie w długi, to te długi są wspólne i obydwoje małżonkowie mają obowiązek je spłacać. I właśnie ochrona przed długami i negatywnymi konsekwencjami prowadzonych biznesów to najczęstszy powód podpisywania intercyzy – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Intercyza nie oznacza jednak, że nie obowiązują żadne majątkowe zależności w rodzinie. – Biorąc ślub małżonkowie zobowiązują się wzajemnie dbać o utrzymanie rodziny i zaspokajanie potrzeb materialnych. Rozdzielność majątkowa nie chroni także przed alimentami i nie oznacza, że małżonkowie po rozwodzie nie będą mieć wobec siebie obowiązku alimentacyjnego – przekonują detektywi.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dlaczego warto ukończyć nasz kurs detektywistyczny?
Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?
Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?
Dowody zdrady czyli co? Jakie materiały do rozwodu
Dowody zdrady – czy to wystarczy?
Dyktafony, GPSy – sprzęt detektywistyczny do rozwodu
Dyktafony, podsłuchy – jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią
Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie| Detektyw24
Hackerzy wyłudzają pieniądze i podsycają paranoję
Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?
Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?
Jak chronić swoje dane w cyberświecie?
Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…
Jakie dowody do rozwodu?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej