Intercyza - co oznacza i kiedy jest potrzebna?

rozwódJuż nawet 50 tys. polskich par rocznie decyduje się na podpisanie intercyzy. W ciągu ostatnich dwudziestu lat ta liczba wzrosła dwukrotnie. Co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na podpisanie intercyzy i co w zasadzie ona oznacza dla małżeńskich stosunków majątkowych?

Intercyza , czyli majątkowa umowa małżeńska, wciąż kojarzy się Polakom negatywnie. Niejednokrotnie wzbudza nawet podejrzenia co do szczerości uczuć małżonków, a tymczasem w krajach zachodnich jest na porządku dziennym i nikogo nie dziwi jej podpisanie. O intercyzie najczęściej słyszymy, gdy ślub biorą dwie osoby, których status majątkowy jest znacząco różny. – Konotacje najczęściej są takie, że jedna ze stron chce się „wżenić” w majątek przyszłego małżonka, a intercyza ma zapobiec przed jego przejęciem. Ten stereotyp niestety wciąż się utrzymuje, a prawda jest taka, że niewiele ma to wspólnego z prawdą i obowiązującymi zapisami kodeksu rodzinnego – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Ślub sprawia, że małżonkowie mają wspólny majątek od dnia zawarcia małżeństwa. Zatem wszystko, czego dorobią się od dnia ślubu jest wspólne. Jednak ta wspólność małżeńska nie dotyczy majątku odrębnego, czyli takiego, który każde z nich zdobyło przed ślubem. – Mimo, że jest to jasno opisane w kodeksie rodzinnym to niewiele osób o tym pamięta i myśli, że zgodnie z prawem cały dotychczasowy majątek małżonków staje się wspólny. Przykładowo, jeżeli kobieta ma mieszkanie zakupione na rok przed zawarciem małżeństwa to, to mieszkanie jest jej. Nie powinna się obawiać, że w przypadku rozwodu będzie musiała się nim podzielić – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 z Torunia.

Małżonkowie wspólny majątek zaczynają gromadzić w dniu ślubu. Bez względu na dysproporcje w zarobkach czy staraniu o powiększanie tego majątku wszystko dzieli się na pół. – Oczywiście przy ewentualnym rozwodzie i podziale majątku małżonkowie mogą podnosić argument nierównego starania obu stron w zaspokajaniu materialnych potrzeb rodziny i gromadzeniu majątku i sąd może to wziąć pod uwagę, jednak sytuacja standardowa to równy podział majątku wspólnego – tłumaczą detektywi Warszawa.

Wspólny majątek to także wspólne długi i wspólna odpowiedzialność za złe decyzje finansowe pociągające za sobą odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe. – Na przykład w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i popadnie w długi, to te długi są wspólne i obydwoje małżonkowie mają obowiązek je spłacać. I właśnie ochrona przed długami i negatywnymi konsekwencjami prowadzonych biznesów to najczęstszy powód podpisywania intercyzy – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Intercyza nie oznacza jednak, że nie obowiązują żadne majątkowe zależności w rodzinie. – Biorąc ślub małżonkowie zobowiązują się wzajemnie dbać o utrzymanie rodziny i zaspokajanie potrzeb materialnych. Rozdzielność majątkowa nie chroni także przed alimentami i nie oznacza, że małżonkowie po rozwodzie nie będą mieć wobec siebie obowiązku alimentacyjnego – przekonują detektywi.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…