Dyktafony, podsłuchy - jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią

Kiedy myślimy o tym, jak dotrzeć do treści rozmów, w których nie uczestniczymy pierwszym skojarzeniem są podsłuchy. Jednak „klasyczne” podsłuchy radiowe i GSM coraz częściej są wypierane przez niepozorne i trudne do wykrycia dyktafony.

Tradycyjny podsłuch to miniaturowy nadajnik radiowy połączony z mikrofonem. – Najczęściej występuje w postaci popularnie, choć niefachowo, zwanej pluskwy. Ich niewątpliwą zaletą są miniaturowe rozmiary pozwalające na ukrycie pluskwy w niemal każdym miejscu oraz możliwość kamuflażu w urządzeniach codziennego użytku – wyjaśnia Witold Szczęch detektyw z Katowic, agencja Detektyw24. Minusem pluskiew jest konieczność bieżącego odsłuchiwania przekazywanych informacji lub zamontowania rejestratora, który nagra podsłuchane informacje.

Samodzielne wykrywanie pluskiew jest niemal niemożliwe do przeprowadzenia. – Wymagany jest do tego odpowiedni sprzęt wychwytujący fale elektromagnetyczne i promieniowanie radiowe, a także kilka innych sygnałów – tłumaczy Marek Mętlicki z agencji detektywistycznej Detektyw24 z Olsztyna.

Dość popularne obecnie są także podsłuchy GSM wyposażone w kartę SIM – jak tradycyjny telefon komórkowy – posiadające numer, na który należy zadzwonić, aby połączyć się z urządzeniem i nasłuchiwać odgłosów otoczenia. – Taki podsłuch, podobnie jak radiowy, nie zapewnia nagrania zebranych dźwięków. Podobnie jak w przypadku podsłuchu radiowego należy na bieżąco odsłuchiwać przekazywane informacje lub doposażyć się w rejestrator zapisujący odsłuch – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: usługi detektywa – szukanie podsłuchów

Nieco inaczej sprawa się ma z dyktafonami, które coraz częściej wypierają tradycyjne podsłuchy. Dyktafon jest urządzeniem, które nagrywa, ale nie wysyła przechwytywanych informacji. Ma jednak wiele zalet, o których nie wszyscy wiedzą. – Po pierwsze jest bardzo trudny do wykrycia. Dyktafon nie emituje żadnego pola elektromagnetycznego, ani sygnału radiowego. Nawet zaawansowane wykrywacze mogą nie poradzić sobie ze znalezieniem takich urządzeń. Specjalny detektor musi posiadać funkcję wykrywania fal nieliniowych, czyli sygnałów wysyłanych przez dyktafon. Podobne sygnały wysyła np. wyłączony telefon komórkowy, co może nam pomóc uświadomić sobie, jak nieuchwytny i trudny do zlokalizowania może by taki dyktafon – dodaje detektyw Witold Szczęch.

Dyktafony ze względu na swoje małe rozmiary i prostotę budowy mogą być kamuflowane w praktycznie każdym urządzeniu codziennego użytku. – W swojej ofercie mamy dyktafony ukryte w breloczkach, zegarkach, opaskach magnetycznych, power-bankach, kablach czy przedłużaczach – wyliczają eksperci ze sklepu detektywistycznego Detektyw24. 

Słynna afera podsłuchowa, która w 2014 roku wstrząsnęła polską scenę polityczną, również oparta była o dyktafony. Nagrywanie było możliwe dzięki urządzeniom ukrytym w pendrive’ach. – W dzisiejszych czasach są to urządzenia tak powszechne, że ich obecność nie wzbudziła wówczas i nie wzbudza dalej żadnych podejrzeń – dodaje detektyw Katarzyna Bracław z Lublina.

Biuro Detektyw24 dysponuje zaawansowanymi urządzeniami pozwalającymi na wykrycie zarówno urządzeń podsłuchowych w formie radiowej i GSM, jak i trudnych do znalezienia dyktafonów. – Tylko takie badanie antypodsłuchowe daje pewność, że biuro czy dom są w pełni bezpieczne. Nasze sprawdzenia biur i prywatnych domów pod kątem wykrycia nieautoryzowanych urządzeń podsłuchowych czy nagrywających coraz częściej kończą się odnalezieniem najróżniejszych gadżetów nagrywających. Znajdujemy je wśród kluczy, w szafach, teczkach czy na biurkach naszych klientów – dodają detektywi. 

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Warto pamiętać, że stosowanie podsłuchów w każdej formie, jako utrwalanie rozmów osób trzecich jest niezgodne z prawem i podlega karze. – Tym bardziej, jeśli mamy podejrzenia, że jesteśmy nielegalnie podsłuchiwani warto wykonać badanie antypodsłuchowe. Nie tylko, aby czuć się bezpiecznie w domu czy w firmie, ale także, aby nielegalnie podsłuchujący ponieśli zasłużoną karę – przekonują detektywi.

Podejrzewasz, że masz podsłuch? Skontaktuj się z nami

fot. internet

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…