Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…

Hejt w internecie to coraz powszechniejsze zjawisko. Zmagają się z nim dzieci, nastolatki, ale i dorośli. Sprawcami nagonki w sieci są zazwyczaj rówieśnicy, znajomi czy skonfliktowani byli partnerzy. Życie jednak pokazuje, że sprawcami hejtu wobec dorosłych mogą być… dzieci.

Hejt w internecie stał się na tyle powszechnym zjawiskiem, że znalazł już swoje miejsce w kodeksie karnym. Prawo stanowi, że osoba, która znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do roku. Sytuacja może stać się dużo poważniejsza kiedy ofiara hejtu targnie się na swoje życie, sprawcy grozi wieloletnie więzienie.

Zjawisko hejtu i internetowego stalkingu najczęściej kojarzy się z występowaniem w środowisku rówieśniczym. – Większość zleceń w tym zakresie obejmuje wyśmiewanie, gnębienie nastolatków w internecie. Są to zazwyczaj osoby wyróżniające się ze swojego środowiska, mające inne zainteresowanie, różny od większości rówieśników wygląd i styl bycia – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Rzeszów.

Inny, równie częsty powód hejtu w internecie to odrzucona miłość. – Jak mówi stare przysłowie: „od miłości do nienawiści mały krok”. I faktycznie często tak się dzieje, odrzucone zaloty lub zerwany związek jest powodem publicznego wyśmiewania w internecie, umieszczania kompromitujących zdjęć czy rozpowszechniania nieprawdziwych upokarzających informacji – tłumaczy Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec.

Czytaj także: uważaj, co wrzucasz do sieci – czyli jakie dane można zdobyć metodą OSINT

Zdarzają się jednak sytuacje nietypowe. – W ostatnim czasie zgłosił się do nas mężczyzna, nauczyciel fizyki w jednym z liceów. Stał się ofiarą hejtu w internecie. Wśród uczniów został rozpowszechniony mem z jego wizerunkiem i z podpisem, że nauczyciel jest pedofilem. Mężczyzna miał z tego powodu ogromne problemy, a przede wszystkim został pomówiony o jedno z cięższych przestępstw. Biorąc pod uwagę, iż jest nauczycielem takie pomówienie mogło zniszczyć mężczyźnie życie zawodowe – opowiada Dawid Śledziński, detektyw Poznań. 

Działania detektywów objęły czynności terenowe, wywiadu wśród uczniów oraz czynności z zakresu informatyki śledczej mające na celu ustalenie autora grafiki. – Wszelkie działania dotyczące spraw hejtu w internecie są trudne. Zazwyczaj sprawcy dobrze się kamuflują, używają dostępnych narzędzi, aby ukryć swoją tożsamość i uniemożliwić ich wykrycie. W tym przypadku uchwycenie sprawcy hekto wobec nauczyciela było wyjątkowe proste, a autorką okazała się… szkolna prymuska – mówią detektywi. Dziewczyna miała same dobre oceny, wyróżniała się pośród innych uczniów w wielu przedmiotowych konkursach, była wręcz dumą szkoły. Miała natomiast jeden problem – fizykę. Ocena z tego przedmiotu wyraźnie odstawała od pozostałych. I zdaniem dziewczyny psuła jej średnią. Poprosiła więc nauczyciela, aby podniósł jej ocenę mimo dużych braków, jakie uczennica wykazywała z przedmiotu. Nauczyciel odmówił i to wywołało taki atak na tego mężczyznę.

Czytaj także: bądź bezpieczny w internecie, czyli jak uniknąć cyberataku

Po udowodnieniu tego, iż to właśnie ta uczennica zrobiła i wysłała obraźliwego, kłamliwego mema obniżono jej zachowanie, a nauczyciel zgłosił sprawę do organów ścigania. Jak mówił detektywom nie chodzi o to, aby dziewczynie narobić kłopotów ale pokazać jej i reszcie uczniów, jak wielką moc ma słowo i jak „niewinny” obrazek może zniszczyć ofierze życie.

Jesteś ofiarą hejtu w internecie? Szukasz pomocy? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dlaczego warto ukończyć nasz kurs detektywistyczny?
Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?
Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?
Dowody zdrady czyli co? Jakie materiały do rozwodu
Dowody zdrady – czy to wystarczy?
Dyktafony, GPSy – sprzęt detektywistyczny do rozwodu
Dyktafony, podsłuchy – jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią
Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie| Detektyw24
Hackerzy wyłudzają pieniądze i podsycają paranoję
Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?
Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?
Jak chronić swoje dane w cyberświecie?
Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…
Jakie dowody do rozwodu?

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej