Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?

Oszustwa matrymonialne to problem stary jak świat, bo miłość i pieniądze to mieszanka wybuchowa. Wykorzystywanie zakochania do wyłudzenia pieniędzy, przepisania majątku czy obdarowywania drogimi prezentami jest zjawiskiem wyjątkowo częstym, a internet i nawiązywanie kontaktów w sposób wirtualny jeszcze bardziej ułatwiło oszustom żerowanie na uczuciach innych. Od kilku dni głośno jest o filmie dokumentalnym „Oszust z Tindera” opisującym schemat działania internetowego uwodziciela. Czy dziewczyny, które uległy urokowi i manipulacji Simona Hayuta to wyjątek? 

XXI wiek przeniósł nasze życie społeczne i towarzyskie do internetu, to na aplikacjach randkowych i portalach społecznościowych szukamy nowych znajomości, przyjaciół, ale także miłości.To pragnienie miłości to dla oszustów matrymonialnych idealne pole do działania. – Takie osoby są przede wszystkim doskonałymi psychologami, wiedzą jakie potrzeby ma ich ofiara, a później udając, że te potrzeby zaspokajają stopniowo zdobywają zaufanie niezbędne do osiągnięcia swojego celu – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

W ostatnich latach głośno jest o oszustwach na „amerykańskiego żołnierza”. Autorami takich „operacji” są zazwyczaj ukryci gdzieś w świecie oszuści, którzy w mediach społecznościowych lub na portalach randkowych wyszukują swoich ofiar. – Krok po kroku nawiązują relację, pięknie mówią o uczuciach, wyznają miłość, a potem opowiadają o swoim nieszczęśliwym losie do odmiany, którego niezbędne są pieniądze, których biedny zakochany niestety nie ma – mówi Artur Hasior, detektyw Katowice. Jaki to los? W przypadku „amerykańskich żołnierzy” chodzi zazwyczaj o środki na łapówkę umożliwiającą wcześniejsze zwolnienie z wojska i przyjazd do swojej ukochanej. – Brzmi banalnie? Na pierwszy rzut oka może i tak, ale nie zapominajmy, że prośbę o pieniądze na tą „wyzwolicielską łapówkę” poprzedzają dni albo tygodnie rozmów, pięknych słów, obietnic i planów na wspólną szczęśliwą przyszłość – przypomina Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław.

Czytaj także: hejt w sieci – dowody

Do agencji detektywistycznej Detektyw24 niejednokrotnie zgłaszały się kobiety, które w taki sposób straciły ogromne pieniądze. – Często były to dziesiątki albo setki tysięcy dolarów. Oszuści dla swoich ofiar nie mają litości, jeśli zakochana kobieta nie ma pieniędzy często namawiana jest do wzięcia kredytu – mówią detektywi. Często dochodzi także do budowania zaufania polegającego na kilku mniejszych pożyczkach, które są zwracane są bardzo szybko lub wręcz z naddatkiem co ma wzbudzić zaufanie i uśpić czujność przed apogeum oszustwa.

Oszustów matrymonialnych można także znaleźć na naszym własnym, polskim podwórku. – Pamiętam sprawę oszusta matrymonialnego, którego poszukiwaliśmy na zlecenie jednej z oszukanych kobiet. Opowiadała nam o pięknych chwilach, jakie spędziła ze swoim ukochanym w Sopocie. Był piękny hotel, romantyczna kolacja i długie spacery po sopockim molo. Kobieta była obdarowywana komplementami, a codziennie rano dostawała kwiaty. Która z nas by się nie zakochała? – pyta Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. I wszystko było pięknie do chwili, w której ten „książę z bajki” poprosił o pożyczkę w wysokości 60 tysięcy złotych na leczenie ciężko chorej matki. – Która zakochana kobieta nie pożyczy pieniędzy swojemu ukochanemu, który w dodatku szuka pomocy dla swojej mamy?… – zastanawiają się detektywi.

Czytaj także: czy komunikatory internetowe są bezpieczne?

Niestety, bajka się skończyła po tym jak oszust otrzymał pieniądze. Nie było już kwiatów, komplementów ani romantycznych spacerów. Kobieta zrozumiała, że została oszukana. Nie chciała iść na policję, wstydziła się swojej naiwności. Wynajęła biuro detektywistyczne, aby to detektywi znaleźli jej ukochanego. W toku czynności okazało się, że takich kobiet jest jeszcze co najmniej cztery. Każda z nich była w tym samym hotelu w Sopocie, kolację jadła w tej samej restauracji i chodziła na romantyczne spacery po sopockim molo. Ile kobiet ten „tulipan” oszukał łącznie? Nie wiadomo. Mężczyzna został odnaleziony zagranicą. Obiecywał, że odda pieniądze swoim ofiarom. Żadna z nich niestety nie odzyskała przekazanych środków.

Zdarzają się też inne historie. -Kiedy „zakochujemy się” przez Internet tracimy umiejętność zdroworozsądkowej oceny rzeczywistości i kontrolowania swoich własnych zachowań. Znane są nam przypadki wysyłania roznegliżowanych zdjęć, które później służyły jako przedmiot szantażu: zapłać nam lub zdjęcia zostaną opublikowane- przypomina Katarzyna Bracław, detektyw.

Jak nie dać się oszukać „internetowemu oszustowi matrymonialnemu”?

  • nie wysyłaj swoich intymnych, roznegliżowanych zdjęć – mogą posłużyć jako przedmiot szantażu;
  • nie „odsłaniaj się” zbyt szybko, nie udzielaj szczegółowych informacji o miejscu pracy, zamieszkania czy swoich najbliższych – takie informacje mogą posłużyć do szantażu;
  • nie podawaj danych kart kredytowych, numeru dokumentów tożsamości;
  • nie wysyłaj ani nie przekazuj dużych kwot pieniędzy;
  • sprawdź osobę, z którą nawiązujesz kontakt, czasem zwykłe wrzucenie danych lub zdjęcia do wyszukiwarki może pomóc zidentyfikować oszusta;
  • słuchaj najbliższych – zakochani tracimy umiejętność trzeźwego osądu sytuacji, nasi najbliżsi stoją z boku i mogą nam doradzić.

Chcesz sprawdzić osobę poznaną w internecie? Wynajmij detektywa. Detektyw kontakt

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dlaczego warto ukończyć nasz kurs detektywistyczny?
Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?
Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?
Dowody zdrady czyli co? Jakie materiały do rozwodu
Dowody zdrady – czy to wystarczy?
Dyktafony, GPSy – sprzęt detektywistyczny do rozwodu
Dyktafony, podsłuchy – jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią
Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie| Detektyw24
Hackerzy wyłudzają pieniądze i podsycają paranoję
Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?
Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?
Jak chronić swoje dane w cyberświecie?
Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…
Jakie dowody do rozwodu?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej