Dowody zdrady - czy to wystarczy?

O tym, jakie dowody można zaliczyć w poczet materiału do przedstawienia w sądzie podczas rozwodu z orzeczeniem o winie pisaliśmy niedawno. Jednak jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają klienci odbierając zebrany materiał jest: „czy to wystarczy?”.

Rozwód orzekany jest, gdy małżonkowie zgodnie przyznają, że wygasły pomiędzy nimi wszystkie więzi: gospodarcza, fizyczna, emocjonalna. Aby uzyskać postanowienie sądu o wyłącznej winie należy udowodnić, że do rozpadu tych więzi i związku przyczyniło się zachowanie jednej ze stron. Materiały dowodowe muszą być zatem na tyle mocne, aby przekonały sąd i przechyliły postanowienie na korzyść strony „niewinnej”. 

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

– Zawsze namawiamy naszych klientów, aby nawet korzystając z usług agencji detektywistycznej, nie przestawali gromadzić dowodów na własną rękę. Zwłaszcza, że małżonkowie bardzo często bez najmniejszego problemu mogą zdobyć dowody zdrady, do których dotarcie dla detektywa jest niemal niemożliwe czy niezgodne z prawem – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. Wśród takich dowodów są między innymi billingi czy historia konta bankowego. – Jeśli konto w banku czy telefony są zarejestrowane na oboje małżonków to strona zbierająca dowody może takie informacje zgromadzić na własną rękę. Detektyw popełniłby przestępstwo – dodają detektywi.

Przyjęło się, że postępowanie o rozwód z orzeczeniem o winie jest dużo dłuższe, trudniejsze i bardziej obciążające emocjonalnie niż rozstanie za porozumieniem stron z uwagi na konieczność przedstawiania swoich racji, udowadniania winy oraz bardzo często odpierania wzajemnych ataków. Tym bardziej istotne jest, aby waga materiałów dowodowych była taka, aby zebrane informacje były nie do podważenia i pozwoliły na maksymalne skrócenie czasu trwania całego postępowania.

Czytaj także: dowody do rozwodu

– Oczywiście im więcej dowodów, tym lepiej. Idealnym materiałem dowodowym jest udokumentowanie na zdjęciach czy filmikach czułości, objęć czy pocałunków kochanków. Jednak nie zawsze takie materiały udaje się zdobyć, chociażby ze względu, że nie każdy ma w zwyczaju okazywanie uczuć w miejscu publicznym. Zbieramy wtedy materiały potwierdzające spotkania, wspólne zakupy, odwiedzanie się w domach, wizyty w hotelach – wyjaśnia Witold Szczęch detektyw Katowice.

Sprawozdanie oraz dołączone materiały, czyli zdjęcia oraz nagrania video są zawsze bardzo dobrze widziane przez sąd i mają bardzo dużą wartość dowodową. – Mimo to, klienci często decydują się na wezwanie do sądu jako świadka detektywa realizującego czynności. Zeznania świadka zawsze są jednym z mocniejszych dowodów w każdym postępowaniu przed sądem. Detektyw potwierdzający co widział i jakie były okoliczności udokumentowanych sytuacji bardzo często przechyla decyzję sądu na korzyść strony „niewinnej”, żądającej rozwodu z orzeczeniem o winie – wyjaśniają detektywi.

Materiał dowodowy zawsze ocenia sąd i to każdorazowo indywidualna decyzja podejmowana po zapoznaniu się z zebranymi informacjami. Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „czy to wystarczy?”. Doświadczenie detektywów wskazuje jednak, że usługi detektywa, a także kończące je sprawozdanie i zdjęcia z obserwacji osób oraz zeznania przed sądem niejednokrotnie decydowały o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy rozwodowej na korzyść powoda domagającego się orzeczenia winy „winnego” małżonka.

Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…