Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody

Jak wygrać w sądzie? Okazuje się, że nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze umiejętnie to udowodnić. Zebranie dowodów na potwierdzenie żądań i oczekiwań jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów w postępowaniu z zakresu prawa rodzinnego.

Składając do sądu pozew w jakiejkolwiek sprawie z zakresu prawa rodzinnego a więc o rozwód, alimenty czy ograniczenie władzy rodzicielskiej, należy nie tylko przedstawić swoje żądania, ale także przekonać sąd, że opisywane w pozwie okoliczności mają potwierdzenie w rzeczywistości. Składając pozew w jakiejkolwiek sprawie rodzinnej trzeba mieć świadomość, ze to do nas będzie należało zgromadzenie dowodów, które mają przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. 

– Formułując w pozwie konkretne żądania i twierdzenia należy je udokumentować konkretnymi dowodami. W innym przypadku pozew może upaść, bo jeśli znajdą się w nim tylko niepoparte konkretnymi dowodami twierdzenia, którym pozwany zaprzeczy to sąd prawdopodobnie oddali powództwo i na tym sprawa się zakończy – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Jak zatem przygotować się do sprawy sądowej, aby mieć większe prawdopodobieństwo wygranej? – Należy dobrze udokumentować nasze żądania i przedstawione twierdzenia – krótko odpowiada Józef z agencji detektywistycznej z Warszawy. Co to w praktyce oznacza? 

Jakiś czas temu do biura detektywa zgłosiła się klientka, która domagała się podwyższenia alimentów na dzieci od swojego byłego małżonka. Kobieta twierdziła, że mąż skutecznie zaniża swój oficjalny poziom życia i faktyczne dochody, aby płacić jak najniższe alimenty. Wiedziała o tym, ale żeby złożyć wniosek do sądu i mieć szansę na wygraną musiała mu to udowodnić. Wynajęła detektywów, którzy obserwowali mężczyznę.

W sądzie mężczyzna stale twierdził, że nie ma stałego źródła utrzymania. Miał pracować dorywczo i mieszkać kątem u rodziców. Obserwacja wykazała, że chociaż u rodziców czasem nocował to na stałe mieszkał na nowym osiedlu w mieszkaniu kupionym świeżo po rozwodzie. – Jak się okazało dorywcza praca zmieniła się w stałą, do której dojeżdżał nie autobusem jak do sądu, ale dość nowym autem. Klientka wniosła o podniesienie alimentów, ale bez konkretnych dowodów dokumentujących faktyczną stopę życiową swojego byłego męża niczego by nie zyskała – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – przewodnik

W praktyce wygląda to tak, że nawet jeśli kobieta żądająca wyższych alimentów wie, że były małżonek pracuje mimo oficjalnego statusu bezrobotnego – musi to udowodnić. Jeśli była partnerka zaniedbuje dzieci zostawiając je bez opieki należy to udokumentować. Podobnie jest w sprawach alimentacyjnych czy dotyczących świadczenia w celu zabezpieczenia potrzeb rodziny – żądając określonej kwoty należy udokumentować ponoszone wydatki na utrzymanie rodziny. 

Jak powinna wyglądać taka dokumentacja? Mogą to być zdjęcia czy nagrania video. Takie dowody zbiera agencja detektywistyczna, a detektywi mogą także występować w sądzie jako świadkowie. 

Kiedy należy sądowi przedstawić zebrane materiały? Najlepiej, jeżeli już w pierwszym piśmie procesowym przedstawione są zgromadzone dowody. A co w sytuacji, w której już w trakcie trwania postępowania zdobywamy nowe informacje i dowody? – Oczywiście można także wnioskować o ich dołączenie do materiału dowodowego wyjaśniając, jaki był powód niezłożenia dowodów w terminie – dodają detektywi.

Katarzyna Bracław

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…