Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą przetargową” byłych partnerów, którzy w ten sposób robią sobie na złość lub chcą uzyskać inne profity i wykorzystują opiekę nad dzieckiem do negocjacji z byłym małżonkiem. Zdarza się także, że rodzic nie ma kompetencji do opieki nad dzieckiem, nie potrafi się nim zajmować lub nie ma więzi z dzieckiem.
Detektywi coraz częściej realizują zlecenia polegające na weryfikacji sposobu sprawowania opieki nad małoletnimi.
Swoje działania detektyw może prowadzić w miejscach publicznych, na dworze, w centrum handlowym, na spacerze z dzieckiem czy na placu zabaw.
Detektyw nie może podsłuchiwać, zakładać ukrytych kamer w mieszkaniu/domu, w którym przebywa dziecko i jego opiekunowie.
Zebrane materiały można wykorzystać w sądzie jako dowody, a detektywi prowadzący czynności mogą także zeznawać jako świadkowie.
W wielu przypadkach maniupulacja dzieckiem przybiera postać alienacji rodzicielskiej.
Alienacja rodzicielska jest zazwyczaj celowym działaniem rodzica w celu zburzenia prawidłowej relacji emocjonalnej z drugim rodzicem. Często jest formą zemsty za zdradę lub brak porozumienia co do warunków rozstania. Ofiarami takiego działania są dzieci, które zazwyczaj i tak ponoszą najwyższą cenę emocjonalną za rozstanie swoich rodziców. Alienacja rodzicielska jest formą przemocy psychicznej, a krótko i długofalowe skutki takiego działania odbijają się na emocjonalnym życiu dziecka nawet po osiągnięciu dorosłości. Pojęcie alienacji rodzicielskiej nie jest w żaden sposób określone w kodeksie karnym ani kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a jej udowodnienie jest często ekstremalnie trudne ponieważ do manipulacji dzieckiem dochodzi w domu, mieszkaniu, w trakcie bezpośredniej rozmowy alienującego rodzica z dzieckiem.
W skrajnych sytuacjach alienacja przybiera formę przemocy psychicznej i może być ścigana z art. 207 kodeksu karnego i podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Dobrym sposobem na wypracowanie konsensusu w sprawie opieki nad dzieckiem jest skorzystanie z pomocy mediatora, który pomoże wypracować satysfakcjonujący obie strony i szanujący dobro dziecka kompromis.
Więcej o tym jak poukładać sprawy wychowania dzieci po rozstaniu możesz przeczytać w naszym Poradniku rozwodowym. Kup Poradnik rozwodowy.