Detektyw zazwyczaj kojarzy się ze sprawami rozwodowymi, śledzeniem niewiernych mężów i dostarczaniem dowodów zdrady. Jednak zakres zleceń jest znacznie szerszy, a klientami biura detektywistycznego coraz częściej są przedsiębiorcy. Dzisiaj na naszym blogu wyjaśniamy „po co mi detektyw, gdy prowadzę firmę?”
Niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących firmę ma mniejsze lub większe problemy związane z bieżącą działalnością. Niejednokrotnie stając w obliczu nowych wyzwań nie wiedzą, jak sobie poradzić. Szukają pomocy u doradców biznesowych czy adwokatów. Często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele problemów może rozwiązać detektyw.
Jedynym z najpoważniejszych i najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy to opóźnienia w płatnościach, niewypłacalni kontrahenci i tacy, z którymi trzeba spotkać się w sądzie. Coraz częściej zgłaszają się do nas przedsiębiorcy w sprawach dłużników. Jednak zazwyczaj jest to już wtedy, gdy są problemy z odzyskaniem należności, gdy mimo sądowego nakazu zapłaty nie ma z czego ściągnąć należności. Jak może pomóc detektyw? – Byłoby idealnie, gdyby przedsiębiorca był „mądry przed szkodą” i sprawdził swojego kontrahenta przed nawiązaniem współpracy. Zwłaszcza, gdy ta współpraca wiąże się z dużą inwestycją czy odroczonymi terminami płatności. Zwrócenie się do detektywa na tym etapie pozwala uniknąć późniejszych problemów – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Rzeszów.
Czytaj także: wywiad gospodarczy? A co to jest?
Co może zrobić detektyw? – Sprawdzając wiarygodność kontrahenta weryfikujemy jego działalność, historię podejmowanych działań, opinie na rynku, zadłużenie czy majątek, który w przypadku problemów może posłużyć za zabezpieczenie roszczeń – wyjaśniają detektywi. Oczywiście, gdy do biura detektywistycznego zgłasza się przedsiębiorca, który już ma problem z nierzetelnym kontrahentem także można pomóc. – Ustalamy wówczas majątek mogący posłużyć do zaspokojenia należności, prowadzone projekty, realizowane kontrakty. Takie zapytania mamy niemal codziennie – przyznają prywatni detektywi.
Innym powszechnym problemem, z którym mierzą się przedsiębiorcy są nielojalni pracownicy. – Ta nielojalność przybiera zazwyczaj postać „lewych” zwolnień lekarskich, wynoszenia informacji, kradzieży klientów dla siebie lub dla konkurencji – precyzuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. Praca detektywa w takich sytuacjach polega głównie na obserwacji wskazanych osób, sprawdzaniu jak wykorzystywane są zwolnienia lekarskie, jak wykonywana jest praca lub czy nie ma podejrzanych kontaktów z konkurencją. Wszystkie zebrane informacje przedstawiane są w postaci sprawozdania i mogą być wykorzystane przed sądem lub w ZUS.
Czytaj także: kontrola pracowników na zwolnieniu lekarskim
Przedsiębiorcy do detektywów zgłaszają się także, gdy dochodzi do wycieku informacji z firmy. Źródła wycieku mogą być dwa – nielojalni pracownicy lub podsłuchy zainstalowane przez konkurencję. – Dlatego zazwyczaj proponujemy śledztwo w sprawie wycieku informacji od przeprowadzenia badania antypodsłuchowego w siedzibie firmy. Nasi detektywi wykonują profesjonalne sprawdzenie przy użyciu wykrywacza Cayman oraz iProtect. To urządzenia, które wykrywają niemal wszystkie rodzaje podsłuchów, bez względu na sposób ich działania oraz tego, czy są włączone czy wyłączone – wyjaśnia Izabela Osika, detektyw Katowice.
Oczywiście katalog spraw prowadzonych przez prywatnych detektywów nie jest zamknięty, a do biura detektywistycznego mogą zgłaszać się przedsiębiorcy z różnymi problemami. – Każda sprawa jest bardzo indywidualna, dlatego też zachęcamy właścicieli i menadżerów firm, aby zgłaszali się do nas z różnymi sprawami. Do konkretnych przypadków jesteśmy w stanie przygotować indywidualnie w zależności od potrzeb – przekonują detektywi.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić