„Zdradził mnie więc ja odbiorę mu władzę rodzicielską”
„Żona ma innego partnera, w zemście odbiorę jej dziecko!”
Czy to tak działa? Czy romans jednego z małżonków, nawet usankcjonowany orzeczeniem o jego winie, skutkuje ograniczeniem lub odebraniem władzy rodzicielskiej? Wyjaśniają detektywi.
Detektywi wciąż spotykają się z opinią, że wina w rozwodzie powodowana romansem jednego z małżonków może skutkować lub nawet ma automatyczny wpływ na kontakty z dzieckiem czy ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej. – W rozmowach z klientami bardzo często spotykamy się z taką motywacją dotyczącą zdobywania dowodów zdrady i domagania się orzeczenia winy, aby „odebrać dziecko” małżonkowi, który ma romans lub wyprowadził się z domu – przyznają prywatni detektywi z agencji detektywistycznej Detektyw24.
Jednak rozwód kończący związek pomiędzy małżonkami, a relacje „rodzic-dziecko” nie są ze sobą powiązane. Brak porozumienia w małżeństwie, zdrada czy nawet rozstanie nie wyklucza, a w zasadzie nie powinno wykluczać żadnego z rodziców z życia dziecka.
W świadomości wielu osób i wewnętrznym poczuciu sprawiedliwości odebranie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej ma być karą dla współmałżonka, który został uznany za winnego rozkładu pożycia. To przekonanie, że „rozbicie” rodziny, znalezienie sobie nowego partnera to podstawa do ograniczenia lub odebrania praw rodzicielskich. I podobnie, jak w kwestii nierównego podziału majątku, liczenie na automatyzm i zadośćuczynienie w ten sposób przez sądy, nie ma racji bytu. Orzeczenie o winie jednego z małżonków nie ma wpływu na władzę rodzicielską.
Są jednak pewne wyjątki. Sąd może orzec o odebraniu lub ograniczeniu praw rodzicielskich, w przypadku, gdy została orzeczona wina jednego z małżonków obejmująca:
- stosowanie przemocy wobec rodziny i zagrożenie bezpieczeństwa dzieci;
- zaniedbywanie rodziny;
- uzależnienia od hazardu, alkoholu, narkotyków.
Mimo tego, niejednokrotnie rodzic, z którym dziecko mieszka, jeśli nie udaje mu się „wywalczyć” przed sądem ograniczenia lub odebrania władzy rodzicielskiej stosuje alienację rodzicielską, czyli takie manipulowanie dzieckiem, okłamywanie dziecka na temat drugiego rodzica i nastawianie przeciwko niemu, aby ograniczyć kontakty i istnienie relacji. Więcej o alienacji rodzicielskiej przeczytasz TUTAJ.
A jeśli zachowanie Twojego małżonka spełnia jedno z kryteriów do odebrania lub ograniczenia władzy rodzicielskiej skontaktuj się z nami.