Czarny PR, który coraz częściej wykorzystuje się w konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami, ale też w rywalizacji pomiędzy ludźmi, nie jest zjawiskiem nowym. Najkrócej ujmując to celowa, przemyślana próba zniszczenia reputacji/marki konkurenta. Ta praktyka jest najczęściej stosowana w kampaniach politycznych. Zamiast podkreślać własne pozytywne cechy lub preferowaną politykę, rywalizujący politycy celowo eksponują negatywne (prawdziwe lub rzekome) cechy swojego przeciwnika.
Typowe techniki czarnego PR obejmują:
- przedstawianie wprowadzających w błąd informacji na temat konkurenta,
- publiczną emisję reklam wykluczających, atakujących tożsamość konkurenta,
- wyciek poufnych informacji do opinii publicznej w celu zdyskredytowania rywala (przeciwnika).
Obecnie część agencji PR zaczyna specjalizować się w generowaniu fałszywych wiadomości, wytyczaniu fałszywych szlaków i manipulowaniu opinią publiczną w nikczemnych celach.
Czarny PR jest stosunkowe łatwy do zidentyfikowania, gdy jest binarny (zero-jedynkowy), ale też najmniej skuteczny. Efektywny jest wówczas, kiedy informacje puszczone w przestrzeń publiczną oparte są na insynuacji, przypuszczeniu, niedomówieniu. Czyni się to za pomocą wielu narzędzi: operacje psychologiczne, wywiad/kontrwywiad, szantaż emocjonalny, manipulacja, ukryte adresy IP, fałszywe nazwy itp. Negatywne kampanie zwykle zaczynają się od plotek i półprawd. Przy odrobinie wiary i wystarczającej ilości poszlak, zamiast twardych dowodów, ludzie są gotowi przyjąć podaną informację za pewnik. Zwłaszcza, jeśli informacja potwierdza to, w co człowiek już wierzy. Czarny PR jest niebezpieczny: może być przyczyną pozbawienia danej osoby stanowiska, utraty zaufania, autorytetu, a firmę jej renomy wykuwanej przez lata. Może zniszczyć człowiekowi życie.
Jest wiele przykładów zastosowania czarnego PR na rynku polskimi i globalnym. Prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych przykładów mrocznego PR mogą być słynne „Burger Wars” – tocząca się walka między Burger Kingiem a McDonaldsem.
W określonym zakresie czarnym PR jest też część czynów nieuczciwej konkurencji wyszczególnionych w polskim prawie. Mogą to być na przykład:
- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
- nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,
- naśladownictwo produktów,
- pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,
- nieuczciwa lub zakazana reklama.
Przedsiębiorcy coraz częściej muszą także mierzyć się w fałszywymi negatywnymi opiniami i to nie tylko wystawionymi przez konkurencję, ale coraz częściej to zaplanowane akcje na masową skalę realizowane przez tzw. agencje marketingu szeptanego, które dysponując tysiącami fałszywych kont internetowych mogą w kilka dni zasypać firmę lawiną pomówień, nieprawdziwych oskarżeń i negatywnymi szkalującymi informacjami niszcząc jej, niejednokrotnie budowany latami, wizerunek i prestiż.
Oferta Biura Detektyw 24
Nasze Biuro już od lat realizuje zlecenia związane z ustalaniem autorów czarnego PR. Gromadzi materiału dot. kampanii szkalujących przedsiębiorstwa bądź osoby prywatne, a następnie – na życzenie klienta – przekształca ich w twarde dowody sądowe. W realizację zlecenia zaangażowani są detektywi, informatycy śledczy oraz prawnicy
Nasza usługi polegają m.in. na:
- ustalenie autorów/zleceniodawców czarnego PR,
- ustalenie okoliczności kampanii oszczerczej, bądź zniesławiającej, ich motywów, metod, zastosowanych technik itp.
- analizie materiału pod kątem prawnym (czy doszło do przestępstwa, , kwalifikacja czynu, rekomendacja określonych działań prawnych)
- identyfikacji czynów nieuczciwej konkurencji związanych z czarnym PR (kwalifikacja czynów pod kątem ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji),
- przygotowanie – na podstawie prawa cywilnego – wezwań do autora (administratora portali) z żądaniem zaprzestania bezprawnych działań, publicznych przeprosin, zadośćuczynienia itp.
- przygotowanie pozwów sądowych związanych z oszczerczymi działaniami,
- prowadzeniu szkoleń dla przedsiębiorców lub innych zainteresowanych klientów z zakresu czarnego PR ( istota, metody, techniki, jak wykrywać, jak się bronić).
ZADZWOŃ DO EKSPERTA
Katarzyna Bracław tel.: +48 733 622 222
e-mail: katarzyna.braclaw@detektyw24.net