Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy detektyw współpracuje z policją?

Rozmawiając z klientami często słyszymy pytanie: „czy detektyw współpracuje z policją?” Na takie pytanie pada nasza ulubiona odpowiedź, czyli: „to zależy”. Od czego? Dzisiaj odpowiemy na pytanie czy detektywi współpracują z policją i jak taka współpraca wygląda.

Na kanwie seriali detektywistycznych, nie mających zresztą zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością, wiele osób ma błędne przekonanie na temat tego, jak wygląda współpraca detektywa w policją. Wyobrażają sobie, że detektyw może swobodnie korzystać z danych zebranych przez policję, baz czy innych źródeł, z jakich policja pozyskuje dane. Wiele osób traktuje także detektywa jako nieoficjalną możliwość pozyskania danych policyjnych myśląc, że kontakty detektywa z policją pozwalają na pozaproceduralne skorzystanie z np. z bazy osób karanych, legitymowanych, adresowych czy jakichkolwiek innych.

Czytaj także: jak zostać detektywem?

Policjanci takie sprawdzanie osób nazywają „wrzuceniem na bęben”. Wiele osób dzwoniących do detektywa myśli, że dzięki niemu skorzystają z tego „bębna” nieoficjalnie, a w zasadzie nielegalnie. – Za takie działania zarówno detektyw, jak i policjant mogą odpowiadać karnie – bowiem kara przewidziana przez prawo za nieuprawnione korzystanie z baz policyjnych wynosi do 3 lat pozbawienia wolności. Dla detektywa wiąże się to także z utratą licencji, a dla policjanta z wydaleniem ze służby – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Działania policji i detektywa regulują odrębne akty prawne – policja działa na podstawie ustawy o policji, a detektyw na podstawie ustawy o usługach detektywistycznych. Policja ma określone uprawnienia i może stosować różne metody inwigilacji osób (za zgodą sądu lub na polecenie prokuratora), takie jak: przeszukanie, zatrzymanie, podsłuchiwanie czy stosowanie urządzeń lokalizujących typu GPS. Detektyw takich uprawnień nie ma, a za stosowanie metod i czynności zastrzeżonych dla organów państwowych może ponieść odpowiedzialność, a nawet trafić do zakładu karnego. 

Czytaj także: kobieta detektyw – czy to dobry pomysł?

Czy zatem są okoliczności, w których policja i detektyw mogą legalnie współpracować, aby nie przekroczyć przepisów prawa? Zgodnie ze wspomnianą już ustawą o usługach detektywistycznych detektyw może prowadzić sprawy karne lub karnoskarbowe, w których czynności prowadzą instytucje państwowe pod warunkiem powiadomienia organu prowadzącego o podjęciu czynności. – Nie chodzi tutaj o pytanie o zgodę czy o dokładnie wskazywanie, jakie czynności będą podejmowane. Takie powiadomienie wysyłane jest listownie niezwłocznie po podpisaniu umowy. Często po otrzymaniu takiego powiadomienia policjanci kontaktują się z detektywami prowadzącymi sprawę i pytają o podjęte działania czy pozyskane już informacje – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Taka współpraca jest w pełni legalna i nawet pożądana. Zarówno policja, jak i detektywi mają wspólny cel – ustalenie okoliczności popełnionego przestępstwa i wykrycie sprawców. Zatem mając wspólny cel i pilnując przepisów prawa współpraca policji z detektywami jest pożądana i w pełni dopuszczalna. 

Przykłady legalnej współpracy z policją:

  • odnalezienie przez detektywów ukradzionego auta i wsparcie policji w jego odbiorze z terenu prywatnego;
  • udokumentowanie przez detektywów kradzieży pracowniczych w zakładzie pracy i zawiadomienie policji, która na podstawie zebranego materiału dokonała zatrzymań osób podejrzanych o kradzieże;
  • odnalezienie przez detektywów dziecka porwanego przez rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej i działania policji w celu oddania dziecka pod opiekę prawnego opiekuna;

fot. facebook.com/sgpd997

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej