Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZMIANY W KONTROLACH ZWOLNIEŃ LEKARSKICH. CO MOŻE ZUS?

Styczeń przyniósł wiele zmian dla przedsiębiorców i pracowników. Trzeba nauczyć się funkcjonować nie tylko w rzeczywistości nowego ładu, ale także z nowymi przepisami dotyczącymi kontroli prawidłowości zwolnień lekarskich? Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniają detektywi.

Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich, w tym ich nadużywanie w celu podejmowania pracy dla innego pracodawcy lub dla własnej działalności to bardzo poważny problem, z którym zmagają się przedsiębiorcy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli w uogólnieniu wszyscy opłacający składki. Kolejne nowelizacje ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mają na celu uszczelnienie przepisów i wypracowanie narzędzi pozwalających wychwycenie osób nadużywających L4.

Już w październiku ubiegłego roku doszło do istotnej zmiany w zakresie kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. – ZUS zyskał możliwość wzywania na badanie do lekarza orzecznika lub konsultanta za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, czyli na przykład mailowo, a nie jak dotąd – jedynie tradycyjną pocztą – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce, detektyw Rzeszów.

Czytaj także: praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy

Nowy rok przyniósł kolejną zmianę, mianowicie poszerzył kontrolerom ZUS możliwości pozyskiwania informacji. Jeszcze do niedawna to poszerzenie nie było dokładnie określone, a wśród ekspertów krążyły pogłoski jakoby urzędnicy ZUS mieli możliwość pozyskiwania billingów, danych o lokalizacji telefonów komórkowych od operatorów czy historii wykonywanych płatności kartowych z banków. – Tak się jednak nie stało. Były to jedynie złowrogo brzmiące pogłoski, które nie znalazły odzwierciedlenia w zapisach znowelizowanej ustawy – tłumaczy Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław, detektyw Bolesławiec.

Zatem co się zmieniło? Kontrolerzy ZUS będą mogli pozyskiwać informacje o pracownikach pracujących w dwóch miejscach. – Mówiąc prościej, jeżeli pracownik pracuje w dwóch miejscach i w jednym z nich przedstawia zwolnienie lekarskie, urzędnik będzie mógł zwrócić się do drugiego z nich aby wykazał, czy ten pracownik nie świadczy dla niego pracy – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: zakaz i konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje

Jeżeli kontrolerzy stwierdzą nieprawidłowości, pracownik będzie musiał zwrócić pobrany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek. 

Pracowników na zwolnieniach lekarskich mogą kontrolować nie tylko urzędnicy ZUS, ale także pracodawcy. Jak może wyglądać taka kontrola i co wolno pracownikowi na L4? Czytaj więcej.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej