Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

TO NIE MOJE DZIECKO, CZYLI JAK ZAPRZECZYĆ OJCOSTWU

Kiedy w małżeństwie rodzi się dziecko małżonkowie z automatu uznawani są za rodziców dziecka. O ile matka zawsze jest pewna, to w przypadku ojców zdarzają się sytuacje, gdy ojcostwo jest niepewne lub wręcz niemożliwe. Jak wówczas prawnie zaprzeczyć ojcostwu? Jakie są terminu i procedura? Dzisiaj w naszym artykule.

Polskie prawo rodzinne jasno stanowi, że ojcem nowonarodzonego dziecka jest mąż matki w trakcie trwania małżeństwa i 300 dni po jego zakończeniu. – Jeżeli zatem nawet po 8,5 miesiąca po rozwodzie kobieta urodzi dziecko, według prawa za ojca uznawany jest jej były małżonek. Takie jest domniemanie, jednak nie oznacza to, że nie można ojcostwu zaprzeczyć – przekonuje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Zaprzeczenie ojcostwa jest procedurą prawną, przeprowadzaną przed sądem. Kluczowe są tutaj terminy, które są dość krótkie a ich dotrzymanie nierzadko sprawia prawdziwą trudność. Z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić zarówno mężczyzna uznany za ojca, matka dziecka oraz samo dziecko po osiągnięciu pełnoletności. – Dla każdej z tych osób termin wystąpienia z wnioskiem jest różny. Matka może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa w przeciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka, a mężczyzna uznany za ojca w ciągu pół roku od chwili, gdy dowiedział się, że żona urodziła dziecko – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń. Z kolei dziecko podejrzewające, że mąż matki nie jest ojcem ma 3 lata od osiągnięcia pełnoletności, aby wystąpić z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa. 

Czytaj także: badania genetyczne na ojcostwo – pomoc detektywa

Co zrobić w sytuacji, gdy upłynęły terminy przewidziane przez prawo, a podejrzenia mężczyzny, że nie jest ojcem dziecka narastają? – Najlepiej jest zacząć od prywatnych badań DNA. Nawet w sytuacji, gdy nie ma kontaktu z dzieckiem lub nie ma zgody matki na wykonanie badania genetycznego można wspomóc się wynajęciem biura detektywistycznego i zlecić pobranie materiału genetycznego i wykonanie badania porównawczego – wyjaśniają detektywi. 

Dlaczego warto skorzystać z takich badań? Po upływie wskazanych terminów z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa może do sądu wystąpić prokurator. – Prokuratura nie jest ograniczona żadnymi terminami i kieruje się dobrem dziecka oraz ochroną interesu społecznego. Każde dziecko ma prawo znać własnego ojca zatem podstawa do podjęcia takich działań istnieje, ale przedstawienie odpowiednim organom prywatnych badań genetycznych zaprzeczających ojcostwu może być skutecznym argumentem do tego, aby prokurator wniósł do sądu wniosek o zaprzeczenie ojcostwu – tłumaczy Katarzyna Bracław, prywatny detektyw.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie a opieka nad dziećmi

Zgodnie ze statystykami niemal co dziesiąte dziecko wychowywane w małżeństwie ma innego ojca niż ten, który formalnie istnieje w akcie urodzenia. Masz wątpliwości? Chcesz zrobić badania DNA i zaprzeczyć ojcostwu? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej