Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ROZWÓD – JAK PODZIELIĆ MAJĄTEK

Sądowe orzeczenie rozwodu oficjalnie rozwiązuje małżeńską wspólność majątkową. Podział majątku to często przedmiot największego sporu pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami. Jak i kiedy podzielić wspólny majątek małżeństwa? Dzisiaj wyjaśniają detektywi.

Wspólność majątkowa zawiązuje się w momencie zawarcia małżeństwa. Od chwili ślubu cały majątek zgromadzony przez małżonków jest wspólny, nawet jeżeli jedno z małżonków nie pracuje. – Trzeba jednak odróżnić wspólność majątkową od majątku odrębnego małżonków, czyli zgromadzonego przed ślubem. Pieniądze zgromadzone przed ślubem, mieszkanie, dom czy samochód zakupione przed zawarciem małżeństwa, w tzw. stanie panieńskim czy kawalerskim. Mówiąc jeszcze bardziej wprost, jeżeli kobieta przed ślubem kupiła sobie mieszkanie nie musi się obawiać, że w razie rozwodu będzie musiała dzielić się nim z mężem, z którym się rozstaje – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

W skład majątku odrębnego wchodzą także dobra nabyte w drodze spadku i darowizny. Chyba, że spadkodawca lub darujący wyraźnie zaznaczy, że mają stać się własnością obojga małżonków. Rozróżnienie majątku wspólnego i odrębnego to punkt wyjścia do podziału majątku podczas rozwodu.

Czytaj także: alimenty – jak udowodnić, ile zarabia dłużnik?

Majątek wspólny natomiast to cały dorobek małżonków po ślubie. – Nawet jeśli jedna ze stron wnosi mniejszy wkład w jego zdobycie to w czasie trwania małżeństwa obydwoje małżonkowie mają do niego równe prawo. Dopiero po rozpadzie związku można domagać się nierównego podziału majątku uwzględniając nakłady obojga małżonków i winę za rozpad małżeństwa – wyjaśniają detektywi.

Sytuacja idealna występuje, gdy małżonkowie dzielą majątek w wyniku mediacji i ugody. Wówczas sąd przyjmuje i orzeka tak, jak w dobrowolnym porozumieniu małżonków. Są jednak sytuacje, w których podział majątku jest kością niezgody pomiędzy małżonkami i to sąd decyduje o tym, jak podzielony będzie majątek. Najczęściej ma to miejsce podczas tego samego postępowania rozwodowego. Niemniej nie jest to jedyna droga do tego, aby podzielić wspólny małżeński dorobek. 

Podział majątku może nastąpić jeszcze przed rozwodem. – Wymaga to ustanowienia notarialnej umowy o rozdzielności majątkowej. Rozwiązanie takie sprawdza się, gdy małżonkowie są zgodni co do podziału wspólnego dorobku i zapisy umowy są wynikiem ugody pomiędzy stronami – wyjaśnia Artur Hasior z agencji detektywistycznej Detektyw24 Katowice.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – poradnik

Najpopularniejszym rozwiązaniem w sytuacji rozwodu z orzekaniem o winie jest podział majątku w toku odrębnego postępowania. Strony zazwyczaj starają się udowodnić nierówny wkład w budowanie wspólnego dorobku, np. żony, która nie pracowała tylko zajmowała się dziećmi lub męża, który trwonił wspólny majątek na nałogi czy hazard. – Co do zasady sąd decyduje o podziale wspólnego majątku po równo. Jeżeli strony domagają się innego podziału muszą udowodnić, że nierówno przyłożyły się do zbudowania wspólności – dodaje Witold Szczech, detektyw Katowice.

Zazwyczaj najtrudniejszym wyzwaniem jest podział nieruchomości zamieszkiwanych dotąd wspólnie przez małżonków. – Kiedy małżonkowie przez lata spłacali mieszkanie lub dom po rozwodzie decyzja o tym, jak podzielić nieruchomość jest zawsze największym wyzwaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy żadnego z małżonków nie stać na to, aby spłacić drugiego. Wówczas jedyną decyzją może być sprzedaż wspólnego lokum i podzielenie się pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży. Gorzej, gdy nieruchomość jest w kredycie i po spłacie zobowiązania małżonkom nie pozostaje zbyt dużo gotówki do podziału… – opowiadają detektywi.

Czytaj także: zdradzający małżonek straci majątek?

Kwestią sporną pozostaje, czy orzeczenie o winie jednego z małżonków ma wpływ na nierówny podział majątku. – Nie działa to z automatu, czyli strona winna nie jest mechanicznie pozbawiana majątku. Mamy już jednak do czynienia z orzeczeniami sądów, które stwierdzały, że małżonek, który przyczynił się do rozpadu małżeństwa nie ma prawa do połowy dorobku. Są to jednak sprawy rozpatrywane indywidualnie – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej