Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRZYWŁASZCZENIE, A KRADZIEŻ – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Co zrobić kiedy z dobrej woli pożyczamy znajomemu samochód, a potem mamy problem z odzyskanej naszej rzeczy? Czym jest przywłaszczenie i czym różni się od kradzieży? Dzisiaj wyjaśniają detektywi.

Definicja kradzieży jest prosta. – W języku prawniczym mówimy, że dochodzi do zaboru mienia, czyli zabrania go bezprawnie bez zgody właściciela, czyli przykładowo złodziej wyjmuje portfel z kieszeni właściciela – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Przestępstwo kradzieży w polskim kodeksie karnym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ważnym warunkiem jest wartość skradzionego przedmiotu. – Jeżeli wartość skradzionego przedmiotu nie przekracza 500 złotych wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu. A dodatkowo, osoba ukarana jest wykroczenie kradzieży nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Karnego więc oficjalnie pozostaje osobą niekaraną – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – poszukiwanie mienia

Zupełnie inaczej rzecz się ma w przypadku przywłaszczenia rzeczy, które polega na tym, że osoba przywłaszczająca początkowo używa rzeczy zgodnie z prawem, za pozwoleniem właściciela. Do przywłaszczenia dochodzi kiedy osoba używająca rzeczy odmawia jej zwrotu właścicielowi. – Mówiąc prościej i bardziej obrazowo z sytuacją przywłaszczenia mamy do czynienia, kiedy pożyczamy samochód znajomemu na miesiąc, a po upływie miesiąca mimo wezwań znajomy odmawia zwrotu samochodu i dalej użytkuje go jak własny – precyzuje detektyw Artur Hasior.

Przywłaszczenie od kradzieży różni także odpowiedzialność karna. Za przywłaszczenie rzeczy grozi maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności. 

Jakie są najczęstsze pułapki dotyczące przywłaszczenia? – Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj przywłaszczeń dokonują osoby znajome. Koledzy, przyjaciele czy byli partnerzy którzy na przykład po rozstaniu nie chcą oddać rzeczy powierzonej jej w czasowe użytkowanie. Przywłaszczane najczęściej są pojazdy, samochody pożyczone znajomemu na kilka dni czy tygodni. Problem pojawia się, gdy właściciel upomina się o zwrot – przyznają prywatni detektywi. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa – cennik

Detektywi coraz częściej spotykają się także z sytuacją, gdy znajomi dogadują się na wzięcie leasingu lub wynajmu długoterminowego na rzecz innej osoby. – Otrzymujemy ostatnio wiele zapytań o możliwość pomocy, w sytuacji gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą na prośbę znajomego bierze leasing. Według uzgodnień leasing ma być użytkowany i spłacany przez kogo innego niż widnieje na umowie. Prawny leasingodawca ma jedynie „wziąć na siebie” formalności. Niestety, samochodu nie ma i chętnych do płacenia rat również – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw. 

Leasingobiorca ma poważny problem, bo to od niego firma leasingowa wymaga płacenia rat, a w razie ich nieopłacenia zwrotu auta. – Trudno jednak zwrócić auto, które niewiadomo gdzie jest, bo ulotniło się razem ze znajomym… – mówią detektywi.

Jak zatem chronić się przed przywłaszczeniem? Najlepiej wszystko mieć na piśmie w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. – W przypadku problemów ze zwrotem takiej użyczonej rzeczy umowa ułatwi dochodzenie swoich praw i odzyskanie swojej własności – przekonuje prywatny detektyw.

Kradzież? Przywłaszczenie? Wynajmij detektywa – skontaktuj się. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej