Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRZEMOC PSYCHICZNA – ROZWÓD Z ORZECZENIEM O WINIE

Zgodnie z kodeksem rodzinnym, sąd może orzec wyłączną winę jednego z małżonków i obarczyć go za rozpad małżeństwa. Katalog powodów, dla których dochodzi do takiego orzeczenia nie jest nigdzie określony. Najczęściej pozwy z orzeczeniem o winie argumentowane są zdradą lub przemocą w rodzinie. Co raz częściej przemocą psychiczną. Jej udowodnienie jest trudne i wymaga dobrego przygotowania materiału dowodowego.

Jak wynika z danych przekazywanych przez Ogólnopolskie Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w 2019 roku na tzw. „niebieską linię” zadzwoniło blisko 23 tysiące osób i chociaż Pogotowie nie prowadzi statystyk dotyczących charakteru przemocy, to z badań wynika, że przemoc psychiczna towarzyszy każdej z form przemocy. 

– Przemoc psychiczna jest trudna do udowodnienia, ponieważ najczęściej do psychicznego znęcania się dochodzi w czterech ścianach bez udziału osób trzecich. Sytuacje zastraszania, grożenia, upokarzania czy nękania odbywają się zazwyczaj w domu i nikt nie może ich potwierdzić, swoimi zeznaniami zaświadczyć, że dochodziło do aktów przemocy psychicznej – wyjaśnia Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Przemoc fizyczna mimo, że również jest sytuacją ekstremalną pozostawia po sobie widoczne ślady. Obdukcje lekarskie, protokoły policyjne z interwencji czy zeznania osób, które widziały ślady pobicia znacznie ułatwiają udowodnienie w sądzie, że w małżeństwie dochodzi do aktów przemocy. – Przemoc psychiczna nie pozostawia widocznych na ciele śladów, ale niszczy psychikę, rujnuje samoocenę, doprowadza do depresji czy nawet prób samobójczych – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Jak zatem udowodnić, że jest się ofiarą przemocy psychicznej? Dowody szczególnie istotne dla sądu to zeznania świadków. Trudno jednak o świadków, jeśli do znęcania psychicznego dochodzi w czterech ścianach. – Bardzo często małżeństwo, w którym dochodzi do przemocy psychicznej tworzy na zewnątrz obraz rodziny idealnej. Rodzina czy przyjaciele często nie mają pojęcia, co dzieje się w związku i jak krzywdzona jest jedna ze stron. Ważne, aby mieć wokół siebie osoby, którym można zwierzyć się z problemów, opowiedzieć o swojej sytuacji, wówczas ich zeznania mogą mieć ogromne znaczenie w sądzie – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie

Bycie ofiarą przemocy psychicznej często wiąże się z potrzebą skorzystania z pomocy psychologa, jego zeznania czy dokumentacja medyczna z leczenia stanowią istotny element materiału dowodowego.

– Wiele ofiar przemocy psychicznej zwraca się z prośbą o pomoc do biura detektywa. Takim osobom doradzamy, aby wyposażyły się w sprzęt nagrywający, który pozwala na nagranie aktów przemocy psychicznej: nękania, straszenia, lekceważenia, obrażania czy innych aktów agresji słownej – dodają specjaliści z agencji detektywistycznej. Detektywi mogą także wykonać stenogram z przekazanych nagrań i dołączyć je do materiału dowodowego. Ofiary przemocy psychicznej zwracają się do detektywów z prośbą o pomoc niemal każdego dnia. – Każde takie zapytanie traktujemy ze szczególną troską. Doskonale wiemy, że przełamanie się takiej osoby i poproszenie o pomoc jest już ogromnym krokiem i wymagało przełamania się – przekonuję detektywi.

Szczególnym rodzajem przemocy psychicznej jest przemoc ekonomiczna, która polega na podporządkowaniu ofiary pod względem finansowym. – Najczęstsze przejawy przemocy ekonomicznej to bardzo skrupulatne wydzielanie środków finansowych nawet na podstawowe potrzeby uzależniane od spełnienia różnych warunków prześladowcy. Przejawia się przez zakazywanie pracy zarobkowej, zabieranie dostępu do konta czy rozliczania wydatków – tłumaczy detektyw Katarzyna Bracław i podkreśla, że takie zachowanie również jest podstawą do żądania orzeczenia o winie ze strony prześladowcy.

Czytaj także: rozwód krok po kroku – radzą detektywi

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej