Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRACA ZDALNA POD KONTROLĄ – CO WOLNO PRACODAWCY

Koronawirus i lockdown, wszędzie tam, gdzie to możliwe, wymuszają na pracodawcach wysłanie pracowników na tzw. home office, czyli wykonywanie pracy z domu. Jednak dla wielu osób praca zdalna to dodatkowe dni wolne. Czy i jak pracodawca może kontrolować sposób wykonywania pracy z domu? 

Zgodnie z prawem, praca zdalna wiąże się z obowiązkiem wykonywania jej w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, w tym przypadku w domu. Pracodawca ma prawo wymagać od pracownika obowiązku raportowania wykonywanych czynności w określnej formie i czasie. – Słowem, szef ma prawo nałożyć obowiązek nawet codziennego raportowania wykonywanych czynności służbowych np. w formie mailowej czy podczas bezpośredniej rozmowy w formie telekonferencji – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Przepisy regulujące zasady telepracy czy też pracy zdalnej są stosunkowo młode. Regulacje pojawiły się na koniec 2007 roku, a tak naprawdę tzw. home office przybrał skalę masową w ubiegłym roku podczas pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa. – Wielu pracodawców uznało, że taki model wykonywania pracy sprawdza się i postanowiło na stałe wprowadzić – przynajmniej w części – taki sposób wykonywania obowiązków służbowych do swoich firm – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: zdrada w pandemii. Jak zdradzamy podczas lockdownu?

Jednak jak każde nowe rozwiązanie, praca zdalna wprowadziła także szereg zagrożeń w przypadku pracowników, którzy do swoich służbowych zadań podchodzą… z dużą dozą nonszalancji. – Niestety spotykamy się z sytuacjami, w których pracownicy czas wykonywania pracy zdalnej traktują jako czas wolny i przeznaczają go na załatwianie swoich prywatnych spraw, sprzątanie, gotowanie czy po prostu odpoczynek – mówią detektywi.

Mimo, że problem jest dość nowy to detektywi już wykonywali zlecenia polegające na przeprowadzeniu kontroli pracowników, którzy w wyniku lockdownu przeszli w tryb pracy zdalnej. Pracodawcy chcieli zweryfikować niższą wydajność swoich pracowników, trudności ze skomunikowaniem się z nimi czy wolny czas odpowiedzi na maile i powierzone zadania. – W kilku przypadkach faktycznie okazało się, że wśród pracowników zobowiązanych do wykonywania pracy zdalnej była osoba, która uprawiała ogródek, inna robiła remont, ktoś naprawiał samochód… był też pracownik, który miał mieć permanentnie zepsutą kamerkę w komputerze uniemożliwiającą połączenie na wideokonferencji. W wyniku obserwacji okazało się, że to nie zepsuta kamera ale wyjazd na działkę był przyczyną, dla której połączenie video z pracodawcą nie wchodziło w grę – wspominają detektywi.

Czytaj także: lewe zwolnienia lekarskie. Kontrola pracowników

Nie zawsze jednak wynika to ze złej woli. Wielu osobom, o czym mówią zarówno pracodawcy, pracownicy, jak i psychologowie, jest ciężko „przestawić” się na tryb pracy zdalnej. – Ograniczone wyjścia z domu, brak bezpośrednio kontaktu z klientami, współpracownikami i szefami, zaburzenie trybu życia wpływa negatywnie na organizację pracy, poziom motywacji i ogólną chęć do pracy – twierdzi Rafał Marciniak, detektyw Warszawa.

Pracodawca, podobnie jak w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, może sprawdzać, jak pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków podczas pracy zdalnej. – Sposobem na kontrolę pracowników może być program monitorujący na telefon i komputer. Oczywiście, aby go zainstalować na używanych przez siebie urządzeniach, pracownik musi być o tym poinformowany – wyjaśnia Jakub z internetowego sklepu detektywistycznego Detektyw24sklep.pl. Szerzej o programach monitorujących na telefon możesz przeczytać tutaj.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej