Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

OPIEKA NAPRZEMIENNA NAD DZIECKIEM – KIEDY I NA JAKICH WARUNKACH

Ograniczenie kontaktu z dzieckiem jako zemsta na małżonku, który przyczynił się do rozpadu małżeństwa to niestety wciąż powszechne zachowanie rozwodzących się małżonków, którzy traktują dziecko jako kartę przetargową, formę przekupstwa lub nawet szantażu. A można inaczej – opieka naprzemienna to wciąż rzadko spotykane, ale zyskujące na popularności rozwiązanie stosowane przez rozstających się.

Opieka naprzemienna to w najprostszym tłumaczeniu taka forma sprawowania opieki nad dzieckiem, w którym obydwoje rodzice mający pełnię władzy rodzicielskiej, w której dziecko spędza tyle samo czasu zarówno z matką, jak i ojcem. – Mówiąc wprost dziecko ma dwa domy, w których spędza tyle samo czasu, np. 2 tygodnie z matką i 2 tygodnie z ojcem. Czasami te proporcje mogą być lekko przesunięte w którąś ze stron natomiast z założenia opieka podzielona jest sprawiedliwie pomiędzy rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy rozwodowe

W krajach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych taki model sprawowania opieki nad dzieckiem jest niemal standardem. W Polsce brak jest uregulowań prawnych w kodeksie rodzinnym precyzyjnie określających warunki sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem, ale sądy rodzinne coraz przychylniej patrzą na to rozwiązanie. – Warunkiem jest porozumienie rodziców i podpisanie tzw. planu wychowawczego, który ma być gwarantem zgody i utrzymaniem konsensusu w najważniejszych kwestiach dotyczących wychowania dzieci – wyjaśnia Witold Szczęch detektyw z agencji Detektyw24 Katowice.

Warunków uzyskania opieki naprzemiennej jest oczywiście więcej. Jednym z nich jest także zamieszkiwanie w niedalekiej okolicy obojga byłych małżonków pozwalające dziecku na bezproblemowe uczęszczanie do szkoły. Sąd bada także dobro dziecka, a rozmowa z biegłym psychologiem sądowym jest niezbędnym elementem postępowania ustalającego taką formę sprawowania opieki.

Sprawowanie opieki naprzemiennej nie wyłącza także obowiązku alimentacyjnego. – Rzadko kiedy zdarza się, aby obydwoje rodzice zarabiali tyle samo i warunki bytowe w obu domach były takie same. Jeżeli występują znaczne różnice w poziomie życia rodziców i w domach, w których mieszka dziecko to pomimo równego podziału opieki rodzic bogatszy zazwyczaj płaci alimenty rodzicowi biedniejszemu, aby ten mógł zapewnić dziecku podobne warunki życia przez cały czas – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Przeciwnicy opieki naprzemiennej podnoszą argument, że dziecko mając dwa domy traci poczucie bezpieczeństwa i nie wie tak naprawdę, gdzie jest jego dom. Psychologowie twierdzą jednak, że utrzymywana dzięki opiece naprzemiennej silna więź z obojgiem rodziców jest dla dzieci ważniejsza niż świadomość posiadania dwóch domów. Dzieci wiedzą, że mimo rozwodu są ważne dla rodziców i przez nich tak samo kochane. – Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której małżonkowie porzuceni przez swoje drugie połówki przenoszą „porzucenie” także na dzieci podkopując wiarę dzieci w to, że mimo rozwodu miłość rodziców do nich nie zmienia się – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Potrzebujesz pomocy w sprawie zebrania dowodów w sprawie o opiekę nad dzieckiem? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej