Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

MOŻLIWOŚCI ZAROBKOWE A ALIMENTY

W sprawach o ustalenie alimentów często spotykamy się z terminem „możliwości zarobkowych zobowiązanego”. Co ten termin oznacza i jakiemu praktyczne znaczenie przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego? Dzisiaj wyjaśnią to pojęcie nasi detektywi. 

Podczas spraw rozwodowych wysokość alimentów, zarówno na dzieci, jak i na byłych małżonków wzbudza najwięcej emocji i kontrowersji. Problem zaniżania dochodów i unikania płacenia alimentów jest wciąż powszechny. Długi alimenciarzy wynoszą obecnie około 12 miliardów złotych. Więcej o dłużnikach alimentacyjnych przeczytacie tutaj. 

Z uwagi na zaostrzenie kar wobec alimenciarzy, wiele z osób zobowiązanych do ponoszenia świadczeń alimentacyjnych w obawie przed sankcjami reguluje zasądzone kwoty szukając jednocześnie sposobów na obniżenie świadczeń. Jednym z takich sposobów jest świadome umniejszanie swoich dochodów w nadziei, że zmniejszenie faktycznie uzyskiwanych dochodów jest szansą na obniżenie alimentów.

Czytaj także: alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny

– Takie osoby bardzo często spotyka w sądzie niespodzianka. Sąd badając sytuację finansową zobowiązanego sprawdza nie tylko, jakie kwoty faktycznie zarabia, ale także to, jakie kwoty mógłby zarobić – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń.

Co należy rozumieć przez możliwości zarobkowe? – Są to między innymi dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wykształcenie czy ukończone kursy, a także stan zdrowia oraz sytuacja na rynku pracy – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. Zatem faktyczne zarobki nie są jedynym kryterium branym pod uwagę przy ustalaniu alimentów, a ich nagłe i celowe zmniejszenie nie gwarantuje zmniejszenia zasądzonych alimentów.

Detektywom znane są sytuacje, w których osoby zobowiązane do płacenia alimentów celowo zmniejszają swoje dochody licząc na zmniejszenie alimentów. Panuje wśród nich przekonanie, że sąd ustalając wysokość świadczenia alimentacyjnego bierze pod uwagę jedynie uzyskiwane dochody. Sądy natomiast rozpatrują także zarobki, które zobowiązany mógłby osiągać przy dochowaniu należytej staranności i stosownie do swojego stanu zdrowia.

Czytaj także: idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody

W przytoczonej linii orzeczniczej sądów należy zwrócić uwagę na okoliczności obiektywne, na które zobowiązany nie ma wpływu, czyli stan zdrowia oraz sytuacja na rynku pracy i odróżnić je od tych, które są zależne od osoby zobowiązanej do płacenia alimentów, czyli np. celowa rezygnacja z pracy czy wręcz lenistwo. – O ile nikt nie ma wpływu np. na ciężką chorobę uniemożliwiającą pracę to już nagła rezygnacja z dobrze opłacanej posady tuż przed rozwodem czy sprawą o alimenty będą działały na szkodę zobowiązanego – tłumaczą detektywi.

Jak przed sądem udowodnić jakie są możliwości zarobkowe zobowiązanego? – Przydatne są tu dane z rynku pracy, statystyczne dane o zarobkach w danej branży czy ogłoszenia o pracę na konkretnych stanowiskach. Pomogą także zbierane przez detektywów dowody o poziomie życia zobowiązanego – wakacje, na jakie jeździ, samochody, których użytkuje. Jeśli zobowiązany żyje luksusowo to musi mieć skądś na to pieniądze i stąd prosta droga do ustalenia, że jednak zobowiązany ma te pieniądze – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: jak poradzić sobie z alimenciarzem?

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej