Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

MEDIACJE W SPRAWIE ROZWODOWEJ – CZY WARTO?

W rozstrzyganiu spraw rozwodowych polskie sądy coraz częściej i coraz chętniej sięgają po pomoc mediatora. Czy skierowanie sprawy do mediacji oznacza, że sąd chce pogodzić małżonków? Ile czasu trwa mediacja i jakie kwestie pozwala uporządkować? Wyjaśniają detektywi z agencji detektywistycznej Detektyw24.

Rozwodzącym się małżonkom najczęściej towarzyszą nerwy, negatywne emocje, stres oraz zazwyczaj żal do dotychczasowego partnera. Jeżeli przyczyną rozpadu małżeństwa było porzucenie, zdrada czy krzywdzący rodzinę nałóg złość i żal utrudniają dojście do porozumienia. A pomimo rozwodu i zakończenia wspólnego życia, już prawie, byłych małżonków zazwyczaj bardzo wiele łączy i będzie łączyło dlatego niezbędne jest osiągnięcie porozumienia.

Celem mediacji nie jest takie pogodzenie rozwodzących się małżonków, aby do siebie wrócili i to nie po to, sąd decyduje się na skorzystanie ze wsparcia mediatora. – Głównym celem mediacji jest, aby znaleźć konkretne rozwiązania spraw, które są przyczyną konfliktu, a których ustalenie jest niezbędne, aby zakończyć małżeństwo – wyjaśnia Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec. Zatem wysłanie rozwodzących się małżonków na mediację czy udział w niej wcale nie oznacza, że partnerzy przejawiają chęć kontynuacji i naprawienia małżeństwa. Mediator ma pomóc dogadać się w sprawach, które są sporne, a bez ich rozstrzygnięcia nie sposób zakończyć małżeństwa.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Przypomnijmy, orzeczenie rozwodu oznacza zakończenie małżeństwa na gruncie prawnym. Pomiędzy małżonkami ustają wówczas wszystkie łączące ich więzi, w tym więź gospodarcza. Nie zmienia to jednak faktu, że przez lata trwania małżeństwa powstało wiele zależności, które należy zakończyć i rozstrzygnąć. – Nie dotyczy to tylko spraw finansowych, ale zazwyczaj spraw władzy i opieki rodzicielskiej nad dziećmi urodzonymi w trakcie trwania małżeństwa. To właśnie sprawy dotyczące miejsca zamieszkania dzieci, częstotliwości spotkań z drugim rodzicem i wysokości alimentów czy głównych aspektów ich wychowania budzą największe emocje – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Zadaniem mediatora jest osiągnięcie takiego porozumienia, które zabezpieczy interesy wszystkich stron konfliktu, czyli obojga rozstających się małżonków oraz przede wszystkim ich dzieci, aby nie stały się ofiarami ani orężem w rozwodowej walce rodziców. Jakie aspekty życia rodziny po rozwodzie może być ustalona w drodze mediacji? Najczęściej mediatorzy uzgadniają sprawy dotyczące:

  • powierzenia władzy rodzicielskiej nad dziećmi;
  • miejsca zamieszkania dzieci po rozwodzie;
  • ustalenia kontaktów z dzieckiem, wypracowanie planu wychowawczego czy ustalenie planu opieki naprzemiennej;
  • sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie.

Jeżeli małżonkowie pozostają zgodni co do chęci rozwodu i w postępowaniu z mediatorem wypracują powyższe kwestie wówczas samo postępowanie przed sądem może być krótsze i łatwiejsze.

Czytaj także: rozwód z orzeczeniem o winie – przyczyny, skutki, dowody

Co ważne, z pomocy mediatora można skorzystać nie tylko na polecenie sądu w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Mediacje coraz częściej prowadzone są na etapie przed złożeniem pozwu rozwodowego. – Wówczas mediator pomaga ustalić wymienione wyżej kwestie i wskazać je na gotowo dla sądu. Zatem warto pamiętać, że udział w mediacjach wcale nie jest dążeniem do pogodzenia małżonków, ale do wypracowania zasad rozwodu i warto skorzystać z pomocy takiego mediatora – przekonują prywatni detektywi. Ustalenia wypracowane z mediatorem jeszcze przed postępowaniem sądowym mają taką samą wartość, jak rozwiązania ustalone z mediatorem wskazanym przez sąd.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej