Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

MAŁŻEŃSTWO PRZEZ GRANICĘ – JAK I GDZIE PRZEPROWADZIĆ ROZWÓD?

W XXI wieku z Polski wyjechało za granicę niemal 2,4 mln naszych rodaków. Większość wyjazdów nastąpiła po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wielu migrantów zarobkowych zostawiło w kraju swoją rodzinę z myślą, że wyjazd jest czasowy lub najbliżsi dołączą w krótkim czasie. Często jednak rozłąka kończy się rozpadem związku i rozwodem. Jak na trwałość małżeństw i procedurę rozwodową wpływa brak granic? Odpowiadają detektywi.

Małżeństwo na odległość to jedno z trudniejszych wyzwań, jakie można postawić związkowi. W sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na kilka lat życia w innych środowiskach, w innych państwach, mają dwa osobne życia to utrzymanie rodziny i małżeństwa jest trudnym sprawdzianem dla partnerów. – Każdy związek potrzebuje bliskości, bycia ze sobą. Spotkania raz w miesiącu czy nawet rzadziej temu nie sprzyjają i nawet rozwój technologii pozwalający na video rozmowy nie sprostają potrzebie przebywania ze sobą. Warto także pamiętać, że migracje najczęściej powodowane są chęcią poprawienia sytuacji materialnej i wiele rodzin po prostu nie może sobie pozwolić na częste podróże – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Dwa oddzielne życia, jakie z biegiem czasu mają małżonkowie powodują rozluźnienie relacji małżeńskich, wygaszenie łączących ich więzi i, niejednokrotnie, popychają partnerów w inne związki. – Ten problem dotyczy obu stron – równie często pracujemy dla klientów, którzy wyjechali z kraju i podejrzewają o niewierność swoich partnerów pozostających w Polsce, jak i prowadzimy czynności za granicą wobec osób, które na emigracji znalazły nie tylko nową pracę, ale i nowe związki – opowiada Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Z doświadczenia detektywów wynika, że jeśli pojawiają się podejrzenia małżonków dotyczące niewierności partnera w związkach na odległość najczęściej się sprawdzają. – Prywatni detektywi prowadzą śledztwa dotyczące potwierdzenia zdrady i zebrania materiału dowodowego na niewierność jednego z małżonków. Zebrane dowody wykorzystywane są w sprawach rozwodowych z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Orzeczenie o winie w takich rozstaniach pojawia się wyjątkowo często i zazwyczaj wynika to z dysproporcji zarobków małżonka pracującego za granicą wobec poborów małżonka pozostającego w kraju – tłumaczą detektywi.

Kiedy zatem zapadła już decyzja o rozwodzie i zgromadzony został materiał dowodowy pojawia się pytanie: w jakim kraju złożyć pozew i jakiej jurysdykcji prawnej się poddać? Pierwszym, najbardziej odruchowym skojarzeniem jest rozwód w Polsce, jeżeli małżonkowie są obywatelami polskimi i małżeństwo zostało zawarte w kraju. Jednak nie jest to obligatoryjne. W Unii Europejskiej istnieje wzajemna uznawalność wyroków rozwodowych, a możliwości wzięcia rozwodu jest co najmniej kilka i wszystko zależy od okoliczności życiowych. 

Czytaj także: detektyw cennik – ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Zgodnie z prawem unijnym pozew o rozwód można złożyć w kraju:

  • w którym małżonkowie mieszkają;
  • w którym małżonkowie mieszkali razem, ale przy założeniu, że jedno z nich dalej tam mieszka;
  • w którym mieszka jedno z małżonków, przy założeniu złożenia wniosku o rozwód wspólnie;
  • w którym mieszka współmałżonek;
  • w którym małżonek składający pozew mieszka od minimum 6 miesięcy.

Takie rozwiązanie ma ułatwić rozwód w sytuacji dużej mobilności małżonków i częstej zmianie miejsca zamieszkania. W praktyce jednak małżonkowie, z których jedno mieszka za granicą, a drugie pozostaje w Polsce najczęściej decydują się na rozwód przed rodzimym wymiarem sprawiedliwości. Dlaczego? Zazwyczaj wynika to ze względów czysto praktycznych jak niedostateczna znajomość języka kraju, w którym miałby odbyć się rozwód, wysokich wynagrodzeń adwokatów i nieznajomości prawa innych krajów. 

To, w jakim kraju sąd orzeknie rozwód nie ma żadnego znaczenia dla uznawalności tego wyroku. Zarówno rozwód, jak i separacja orzeczone w którymkolwiek z państw Unii Europejskiej są automatycznie uznawane w pozostałych państwach członkowskich i nie ma potrzeby podejmowania żadnych dodatkowych formalności. – Jedynym wyjątkiem jest Dania, która pomimo tego, że jest pełnoprawnym członkiem UE to rozwód orzeczony w Danii wymaga dla swojej uznawalności w Polsce złożenia wniosku do właściwości sądu okręgowego – tłumaczy detektyw Katarzyna Bracław.

Rozwodzisz się? Skontaktuj się z detektywem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej