Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

KONTROLA PRACOWNIKA NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi mieć się na baczności. Nieobecność w pracy nie zwalnia bowiem z obowiązków wynikających z prawa pracy. Ich przestrzeganie podlega kontroli. Kto i jak może kontrolować pracowników na zwolnieniach lekarskich? Wyjaśniają detektywi.

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w sytuacji, w której pracownik jest chory i nie może pracować. Zasadniczym i podstawowym celem zwolnienia jest umożliwienie pracownikowi powrotu do zdrowia. Sam pracownik będący na L4 powinien przestrzegać zaleceń lekarza i zachowywać się tak, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. – Mówiąc wprost zwolnienie lekarskie nie jest awaryjnym sposobem na zorganizowanie sobie wolnego, gdy pracodawca nie daje urlopu. Zaświadczenie lekarskie jest dokumentem urzędowym, a jego zasadność i przestrzeganie jego zapisów może podlegać kontroli zarówno Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa?

W 2019 roku ZUS skontrolował niemal 600 tysięcy wystawionych zaświadczeń L4. Kontrolerzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzają nie tylko zasadność wystawienia zwolnienia po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, ale mogą także skontrolować chorego w miejscu zamieszkania i sprawdzić, czy przebywa on w domu i czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem, czyli przykładowo nie podejmuje dorywczej pracy na zwolnieniu lub nie podejmuje innych działań, które opóźniają powrót do zdrowia – np. nie wykonują remontu mieszkania. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na celownik bierze pracowników, którzy w przeszłości utracili już prawo do zwolnienia przez jego niewłaściwe wykorzystywanie, często korzystają z krótkich zwolnień, uzyskują kolejne zwolnienia od kolejnych lekarzy, przed otrzymaniem L4 krótko podlegali ubezpieczeniu, nie stawili się na badanie wyznaczone przez ZUS, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych oraz co, do których zachodzi podejrzenie, że wykonują pracę zarobkową podczas zwolnienia.

Czytaj także: sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz

O takim podejrzeniu może zawiadomić pracodawca. – Pracodawcy bardzo często zgłaszają się do nas z podejrzeniami, co do niewłaściwego wykorzystywania zwolnień przez swoich pracowników. Z plotek czy poczty pantoflowej wiedzą, że pracownik może podejmować pracę dorywczą lub wykorzystywać ten czas np. na zrobienie remontu w domu. Zanim jednak zgłoszą się do ZUS decydują się na współpracę z agencją detektywistyczną, podczas której detektywi weryfikują czy podejrzenia pracodawcy są słuszne – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Detektyw podczas takiej weryfikacji sprawdza, czy pracownik będący na zwolnieniu przebywa w miejscu zamieszkania i czy jego zachowanie wskazuje na właściwe wykorzystywanie L4. Co zatem może robić pracownik będący na zwolnieniu lekarskim? – Jak wspomniano na początku zwolnienie ma służyć powrotowi do zdrowia, co oznacza, że pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie wystawione z powodu bólu kręgosłupa nie powinien pracować w ogrodzie czy grać w koszykówkę. Taka osoba może jednak wykonywać podstawowe czynności niezbędne do życia, tj. wyjść po zakupy, pójść na wizytę lekarską, rehabilitację czy spacer, jeżeli wytyczne lekarza tego nie zabraniają – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: sklep detektywistyczny – podsłuchy, dyktafony, GPSy

Co grozi za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego? Pracownik „przyłapany” na oszukiwaniu podczas zwolnienia może mieć obniżone lub całkowicie cofnięte świadczenia. Z kolei pracodawca może z takim nieuczciwym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę lub nawet zwolnić go dyscyplinarnie. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej