Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody

Jak wygrać w sądzie? Okazuje się, że nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze umiejętnie to udowodnić. Zebranie dowodów na potwierdzenie żądań i oczekiwań jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów w postępowaniu z zakresu prawa rodzinnego.

Składając do sądu pozew w jakiejkolwiek sprawie z zakresu prawa rodzinnego a więc o rozwód, alimenty czy ograniczenie władzy rodzicielskiej, należy nie tylko przedstawić swoje żądania, ale także przekonać sąd, że opisywane w pozwie okoliczności mają potwierdzenie w rzeczywistości. Składając pozew w jakiejkolwiek sprawie rodzinnej trzeba mieć świadomość, ze to do nas będzie należało zgromadzenie dowodów, które mają przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. 

– Formułując w pozwie konkretne żądania i twierdzenia należy je udokumentować konkretnymi dowodami. W innym przypadku pozew może upaść, bo jeśli znajdą się w nim tylko niepoparte konkretnymi dowodami twierdzenia, którym pozwany zaprzeczy to sąd prawdopodobnie oddali powództwo i na tym sprawa się zakończy – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Jak zatem przygotować się do sprawy sądowej, aby mieć większe prawdopodobieństwo wygranej? – Należy dobrze udokumentować nasze żądania i przedstawione twierdzenia – krótko odpowiada Józef z agencji detektywistycznej z Warszawy. Co to w praktyce oznacza? 

Jakiś czas temu do biura detektywa zgłosiła się klientka, która domagała się podwyższenia alimentów na dzieci od swojego byłego małżonka. Kobieta twierdziła, że mąż skutecznie zaniża swój oficjalny poziom życia i faktyczne dochody, aby płacić jak najniższe alimenty. Wiedziała o tym, ale żeby złożyć wniosek do sądu i mieć szansę na wygraną musiała mu to udowodnić. Wynajęła detektywów, którzy obserwowali mężczyznę.

W sądzie mężczyzna stale twierdził, że nie ma stałego źródła utrzymania. Miał pracować dorywczo i mieszkać kątem u rodziców. Obserwacja wykazała, że chociaż u rodziców czasem nocował to na stałe mieszkał na nowym osiedlu w mieszkaniu kupionym świeżo po rozwodzie. – Jak się okazało dorywcza praca zmieniła się w stałą, do której dojeżdżał nie autobusem jak do sądu, ale dość nowym autem. Klientka wniosła o podniesienie alimentów, ale bez konkretnych dowodów dokumentujących faktyczną stopę życiową swojego byłego męża niczego by nie zyskała – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – przewodnik

W praktyce wygląda to tak, że nawet jeśli kobieta żądająca wyższych alimentów wie, że były małżonek pracuje mimo oficjalnego statusu bezrobotnego – musi to udowodnić. Jeśli była partnerka zaniedbuje dzieci zostawiając je bez opieki należy to udokumentować. Podobnie jest w sprawach alimentacyjnych czy dotyczących świadczenia w celu zabezpieczenia potrzeb rodziny – żądając określonej kwoty należy udokumentować ponoszone wydatki na utrzymanie rodziny. 

Jak powinna wyglądać taka dokumentacja? Mogą to być zdjęcia czy nagrania video. Takie dowody zbiera agencja detektywistyczna, a detektywi mogą także występować w sądzie jako świadkowie. 

Kiedy należy sądowi przedstawić zebrane materiały? Najlepiej, jeżeli już w pierwszym piśmie procesowym przedstawione są zgromadzone dowody. A co w sytuacji, w której już w trakcie trwania postępowania zdobywamy nowe informacje i dowody? – Oczywiście można także wnioskować o ich dołączenie do materiału dowodowego wyjaśniając, jaki był powód niezłożenia dowodów w terminie – dodają detektywi.

Katarzyna Bracław

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dlaczego warto ukończyć nasz kurs detektywistyczny?
Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?
Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?
Dowody zdrady czyli co? Jakie materiały do rozwodu
Dowody zdrady – czy to wystarczy?
Dyktafony, GPSy – sprzęt detektywistyczny do rozwodu
Dyktafony, podsłuchy – jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią
Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie| Detektyw24
Hackerzy wyłudzają pieniądze i podsycają paranoję
Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?
Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?
Jak chronić swoje dane w cyberświecie?
Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…
Jakie dowody do rozwodu?

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej