Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?

Wśród wielu spraw dotyczących zbierania dowodów zdrady do rozwodu niejednokrotnie pojawia się pytanie, czy udokumentowana i udowodniona zdrada jednego z małżonków może być powodem do ograniczenia władzy rodzicielskiej wobec wspólnych dzieci. Czy za odejście do innego partnera można stracić prawa do dziecka?

Rozwód z orzeczeniem winy jednej ze stron ma daleko idące konsekwencje w kwestii relacji łączących byłych małżonków. Są to głównie skutki majątkowe. Jednak rozwód z orzeczeniem o winie spowodowany zdradą małżeńską nie ma wpływu na relacje z dziećmi. – Trzeba jasno rozróżnić relacje pomiędzy małżonkami, a relacje na linii rodzice – dzieci. Rozpad związku małżeńskiego i ustanie więzi między małżonkami w żaden sposób nie wpływa na władzę i opiekę rodzicielską. Zatem, jeśli zdradzany partner ma nadzieję, że z powodu zdrady doprowadzi do utraty praw rodzicielskich nielojalnego małżonka to musimy te nadzieje ostudzić – wyjaśnia Dawid Śledziński, detektyw Poznań.

Orzeczenie rozwodowe o winie jednego z małżonków w żaden sposób automatycznie nie wpływa na relacje z dziećmi. – Oczywiście są wyjątki, na przykład gdy powodem tego orzeczenia winy była przemoc stosowana w domu czy nałogi jednego z małżonków mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka, a nawet jego życiu czy zdrowiu. Wówczas takie orzeczenie z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie skutkowało odebraniem lub ograniczeniem władzy rodzicielskiej – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe?

Panuje przekonanie, że jeśli jeden z małżonków wskutek zdrady przyczynił się do rozpadu małżeństwa i rodziny to powinien mieć z tego tytułu odebrane lub ograniczone prawa do opieki nad dziećmi. Sądy jednak w sprawach rozwodowych i ustalania kwestii opieki nad dziećmi kieruje się dobrem małoletnich, a w zdecydowanej większości przypadków równe prawa do opieki nad dziećmi i utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców są kluczowe dla bezpieczeństwa dzieci i ich zdrowego rozwoju.

Inną palącą kwestią jest utrzymywanie kontaktu dziecka z nowymi partnerami małżonków po rozwodzie. – W przypadku, gdy mąż lub żona odchodzą wchodzą w nowe związki opuszczony i zdradzony małżonek chciałby te kontakty uniemożliwić lub ograniczyć. Padają pytania, jak można do tego doprowadzić – mówi Piotr Działak, detektyw Kielce, detektyw Rzeszów.

Czytaj także: mediacje w sprawach rozwodowych – czy warto?

Jednak na to zagadnienie nie ma prostej i jasnej recepty. Jeżeli jedno z małżonków po rozwodzie od razu wchodzi w nowy związek to z biegiem czasu chce nowego partnera czy partnerkę zapoznać ze swoim dzieckiem. Niejednokrotnie budzi to obawy drugiego z rodziców, który nie życzy sobie takich kontaktów. Czy można ich zabronić? W zasadzie nie. – Chyba, że ta osoba zagraża dziecku, stosuje wobec niego przemoc psychiczną lub fizyczną, nastawia przeciw rodzicom, zachowuje się nieobyczajnie czy w jakikolwiek inny sposób swoim zachowaniem zagraża bezpieczeństwu dziecka lub negatywnie wpływa na jego rozwój. Trzeba jednak mieć mocne dowody takich zachowań i uzyskać sądowy zakaz kontaktów – tłumaczy Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec.

Potrzebujesz dowodów w sprawach rozwodowych lub ustalenia sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem? Skontaktuj się z detektywem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej