Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa

Już od dłuższego czasu cyberzagrożenia stanowią bardzo poważny problem dla wszystkich osób korzystających z sieci i to bez wyjątku, czy są zwykłymi użytkownikami korzystającymi z Internetu do celów prywatnych, czy działają służbowo na rzecz swoich firm lub podmiotów dla których pracują. Skala i rodzaj tych zagrożeń stale się powiększa, na naszą niekorzyść, a hakerzy modyfikują i rozwijają metody działania tak aby trudno było ich zidentyfikować i zlokalizować.

Niestety przestępcy internetowi nie znają pojęcia „przerwa z uwagi na epidemię”, lub „koronawirusowe postojowe”, wręcz przeciwnie ich aktywność zwiększyła się nawet kilkakrotnie ponieważ również kilkakrotnie zwiększyła się ilość osób korzystających stale z sieci oraz czas przez jaki pozostajemy online. Duża część naszego społeczeństwa z uwagi na wprowadzone obostrzenia lub nałożoną na nich kwarantannę, w sieci spędza dużo więcej czasu niż normalnie. Do sieci przeniosła się nasza praca, nasze pasje i hobby, to także przez sieć uprawiamy teraz sport, łączymy się z rodziną, przyjaciółmi i to tu robimy obecnie zakupy. Internet stał się szkołą dla naszych dzieci, które do tej pory staraliśmy się od Internetu oderwać. I to  jest właśnie powód zwiększonej fali zagrożeń, tym razem nie epidemicznych, a sieciowych, także niewidocznych, a ten cyber wirus dla wielu z nas może okazać się równie groźny.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – cyberbezpieczeństwo

– Internetowi przestępcy i hakerzy z pełną premedytacją wykorzystują te okoliczności, a w naszej słabości i naiwności upatrują okazję do osiągnięcia określonych korzyści, choć nie zawsze są to wyłącznie korzyści materialne. Dodatkowym atutem cyber przestępców jest ich świadomość, że organy powołane do ścigania tego typu działań i przestępstw mają obecnie ograniczone możliwości, spowodowane przede wszystkim delegowaniem większości swoich funkcjonariuszy do działań związanych z koronawirusem. Z tego powodu coraz więcej jest sygnałów i doniesień o oszustwach i wyłudzeniach w sieci,  o zwiększonej aktywności stalkerów, o nowych farmach trolli internetowych, o hejterach którzy doprowadzają swoje ofiary do załamania nerwowego, a także o nowych i bardzo dotkliwych atakach hackerskich na osoby prywatne, firmy i instytucje – przestrzegają detektywi.

Zdarza się, że ktoś został oszukany lub okradziony w sieci, że chcąc wspomóc jakąś akcję charytatywną kliknął w nieznany link i stracił w ten sposób kontrolę nad swoim komputerem, a następnie kontem bankowym lub kontem na portalach społecznościowych, że chcąc skorzystać z 80% mega promocji na markowe towary w sklepie internetowych lub aukcji, wysłaliśmy duże środki i nigdy nie otrzymaliśmy zakupionego towaru i wreszcie, chcąc zakupić środki ochrony osobistej, których nigdzie nie ma, naiwnie zmówiliśmy je ze strony, która nimi dysponuje i na dodatek w niskich cenach – takie przykłady można wymieniać w nieskończoność, a będzie ich coraz więcej. – Wszystkie one mogłyby się jednak nigdy nie wydarzyć, gdyby nie nasza naiwność, łatwowierność i czasami wręcz głupota.  Zdarza się także, że oszuści żerują na naszej samotności, podszywając się pod nieistniejące osoby, zyskując  nasze zaufanie lub wiążąc nas stopniowo ze sobą emocjonalnie, a następnie wyłudzając od nas korzyści majątkowe. Pomimo wielu ostrzeżeń, nadal ulegamy takim przestępcom, którzy nie mają najmniejszych skrupułów i potrafią pozbawić nas dorobku całego życia – mówi detektyw z Warszawy.

Mamy obecnie czasy, które bardzo często porównuje się do wojny z niewidocznym ale bardzo groźnym wrogiem dlatego musimy być tak jak saper, czy żołnierz w nieznanym terenie, który nigdy nie podnosi przedmiotu, którego wcześniej sam nie upuścił, tak samo i my nie klikajmy naiwnie w link którego nie znamy, nie wysyłajmy pieniędzy osobie której wcześniej nie sprawdzimy i nie wpuszczajmy jej do naszego cyberświata i życia (do naszych kont bankowych, do naszych portali społecznościowych, czy nawet do naszego domu itp.). Nie instalujmy programów i aplikacji z niewiadomego pochodzenia, bo może być w nich ukryty program monitorujący, który przejmie nasze urządzenie i doprowadzi do naszej stałej inwigilacji. Dzień dzisiejszy wymaga od nas mniej łatwowierności, a więcej zdrowo rozsądkowego podejścia do życia, w tym także do tego cyber świata, który pomimo, że tego nie widać może stanowić dla nas bardzo duże zagrożenie.

Czytaj także: restrukturyzacja przedsiębiorstw po epidemii 

Jeśli już niestety jest za późno na takie rady i staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego, hakera, hejtera, a może ktoś nas stalckuje, to jak najszybciej powinniśmy się zwrócić o pomoc do powołanych do tego celu instytucji (Policja) lub profesjonalistów z zakresu informatyki śledczej. Biuro detektywistyczne Detektyw 24 od lat specjalizuje się m.in. w czynnościach związanych z cyberbezpieczenstwem w zakresie wykrywania, przeciwdziałania i neutralizacji potencjalnych zagrożeń. Dzięki zastosowaniu dostępnych technologii oraz narzędzi informatycznych,   nasi specjaliści prowadzą działania pod kątem pomocy w wykrywaniu osób które stały za atakami internetowymi, włamaniami i oszustwami, a także stalkerów i hejterów. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej