Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty po rozwodzie a nowy związek

Alimenty pomiędzy byłymi małżonkami są sprawą wzbudzającą wiele kontrowersji. Wiele osób stoi na stanowisku, że po rozwodzie powinny ustać wszelkie sprawy majątkowe łączące eksmałżonków. Jednak polski kodeks rodzinny przewiduje kilka sytuacji, w których mimo ustania więzi byli małżonkowie mają wobec siebie zobowiązania. Dzisiaj o tym na naszym blogu.

Polski kodeks rodzinny przewiduje kilka scenariuszy, zgodnie z którymi małżonkowie po rozwodzie mają wobec siebie zobowiązania alimentacyjne:

Po pierwsze, kiedy do rozwodu dochodzi bez orzekania o winie, a wskutek rozwodu jeden z małżonków popada w stan niedostatku. Wówczas może on ubiegać się o alimenty po rozwodzie. – Stan niedostatku to taki, w którym osoba samodzielnie nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Sądy najczęściej orzekają alimenty w przypadku osób chorych, nie mogących podjąć pracy – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. Czas na jaki sąd orzeka alimenty w tej sytuacji to 5 lat i może być przedłużony tylko raz na kolejne pięć lat w uzasadnionych przypadkach.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Po drugie, gdy do rozwodu dochodzi z winy obojga małżonków i jedno z nich wskutek tego rozwodu popada w stan niedostatku. – Tutaj sytuacja jest podobna – małżonek ubiegający się o świadczenie alimentacyjne musi udowodnić swój niedostatek, z tą różnicą jednak, że obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w czasie. Może być nawet dożywotni – dodaje Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Po trzecie, gdy rozwód jest orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków. – Z punktu widzenia małżonka „niewinnego” to sytuacja najkorzystniejsza. Nie trzeba udowadniać swojego niedostatku, a obowiązek alimentacyjny nie ma ograniczenia czasowego. Takie alimenty można pobierać dożywotnio – wyjaśniają detektywi.

To, że w przypadku alimentów orzeczonych pomiędzy małżonkami współwinnymi lub z wyłącznej winy jednego z nich nie ma ograniczenia czasowego nie oznacza jednak, że prawodawcy nie przewidzieli żadnej sytuacji zmiany orzeczenia sądu w zakresie alimentów. – Tym, co zwalnia byłego małżonka z obowiązku płacenia alimentów jest nowy związek małżeński, który zawrze eks mąż lub żona – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, dowody

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami w momencie zawarcia przez uprawnionego nowego związku małżeńskiego wydaje się być oczywiste. – Nie ma żadnego powodu, aby były mąż utrzymywał byłą żonę i jej nową rodzinę. Jest to w sposób oczywisty sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – przekonuje Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń.

Jednak powyższą zasadę bardzo łatwo obejść. Jak? Pozostawanie w trwałym związku, wspólne zamieszkanie i prowadzenie jednego gospodarstwa domowego nie wymaga ślubu. Konkubinat wydaje się być prostym sposobem na dalsze pobieranie alimentów od byłego małżonka przy jednoczesnym ułożeniu sobie życia z nowym partnerem w związku nieformalnym. Czy jednak rzeczywiście wystarczy nie brać ślubu, aby utrzymać alimenty po rozwodzie? Okazuje się, że niekoniecznie. Coraz częściej orzecznictwo polskich sądów idzie w kierunku zrównania konkubinatu z małżeństwem w kwestii podstawy do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Czytaj także: obsługa prawna – pozew o rozwód

O ile jednak w przypadku nowego związku małżeńskiego alimenty wygasają automatycznie, to w przypadku pozostawania przez małżonka pobierającego świadczenie w związku nieformalnym należy to udowodnić i złożyć do sądu odpowiedni wniosek.

Pomoc, jaką w kwestii zebrania dowodów, oferuje prywatny detektyw może okazać się nieoceniona. – W przypadku udowodnienia, że osoba pobierająca alimenty od byłego małżonka pozostaje w nowym związku, który ma charakter trwały i partnerzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, sądy zazwyczaj orzekają wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego uznając dalsze ich płacenie przez stronę zobowiązaną za niezgodne z zasadami współżycia społecznego – tłumaczą detektywi z agencji Detektyw24.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Wynajęcie detektywa, który przygotuje materiał dowodowy, wykona obserwację, zrobi zdjęcia i nagrania wideo, a na dodatkowo zezna w sądzie jako świadek to nieoceniona inwestycja, która w przypadku nieuczciwości byłej żony/byłego męża pozwoli uchronić się przed dożywotnim płaceniem alimentów, które w przypadku nowego związku są po prostu nienależne.

Katarzyna Bracław

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej