Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?

Czas oczekiwania na pierwszą sprawę rozwodową to zazwyczaj około 3 miesięcy. Rzadko kiedy jednak dochodzi do rozwodu na pierwszym posiedzeniu sądu, zwłaszcza, gdy w małżeństwie są dzieci, a pomiędzy małżonkami nie ma zgody co do warunków rozstania. A to właśnie w wyroku rozwodowym sąd decyduje o wysokości alimentów. Jak się zabezpieczyć, jeżeli małżonek nie chce dobrowolnie ponosić kosztów utrzymania dzieci? Pomóc mają alimenty natychmiastowe.

Prace nad wejściem w życie alimentów natychmiastowych rozpoczęły się już w 2019 roku, jednak wciąż nie doszło do ich wprowadzenia. Obecnie środkiem, który ma zabezpieczać byt finansowy dzieciom jest tzw. zabezpieczenie potrzeb rodziny. Wniosek o takie świadczenie powinien być rozpoznany przez sąd niezwłocznie, ale ten termin nie doczekał się jeszcze ustawowej definicji. – Z założenia alimenty natychmiastowe mają być najszybszą pomocą finansową dla dzieci podczas rozstania rodziców bez względu na to, czy byli oni w związku małżeńskim czy nie. Proponowany czas, w którym ma zostać rozpoznany wniosek o alimenty natychmiastowe to 14 dni – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Z góry ma być także określona wysokość alimentów natychmiastowych i zależna ona będzie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. – Obecnie tzw. najniższa krajowa to 3010 złotych brutto i to od tej stawki ma być wyliczana wysokość alimentów natychmiastowych, na ich wysokość będzie wpływała także ilość wspólnych dzieci – precyzuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami

Jak zatem mają się kształtować stawki alimentów natychmiastowych w 2022 roku, o ile wejdą w życie jeszcze w tym roku?

  • 21% wynagrodzenia minimalnego w przypadku jednego dziecka, czyli około 630 złotych na dziecko,
  • 19% minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwojga dzieci wspólnych, czyli około 1140 złotych łącznie na dwoje dzieci;
  • 17% minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku trojga dzieci wspólnych, czyli łącznie około 1530 złotych na wszystkie dzieci;
  • 15% minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku czworga dzieci wspólnych, czyli razem około 1800 złotych;
  • 13% minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku piątki dzieci wspólnych czyli około 1950 złotych łącznie oraz po 390 złotych za każde kolejne dziecko.

Aby maksymalnie uprościć procedurę dostępny ma być wzór wniosku, który należy wypełnić, aby otrzymać alimenty natychmiastowe. Co ważne, przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do ubiegania się o wyższe świadczenie lub ich zmniejszenie. Głównym celem wprowadzenia takiego rodzaju świadczenia ma być maksymalnie szybki czas zabezpieczenia finansowych potrzeb dzieci. – Ma to znaczenie ponieważ postępowania alimentacyjne, tak jak i rozwodowe mogą trwać miesiącami czy nawet latami – zwłaszcza, gdy strona pozwana o alimenty sprawnie przedłuża czas trwania takiego postępowania – mówią detektywi.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Co ważne, wniosku o alimenty natychmiastowe nie będzie można złożyć po wniesieniu pozwu o alimenty „tradycyjne”, a górna granica wieku dziecka to 25 lat.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy projekt wejdzie w życie i będzie można starać się o przyznanie alimentów natychmiastowych.

Masz problem w sprawie alimentacyjnej? Dłużnik uchyla się od płacenia alimentów? Skontaktuj się z detektywem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Adwokat i detektyw – partnerzy czy rywale?
Alimenty – kość niezgody pomiędzy małżonkami
Alimenty na czas rozwodu – świadczenie zabezpieczające potrzeby rodziny
Alimenty należą się także po rozwodzie bez orzekania o winie
Alimenty natychmiastowe – kiedy, ile i dla kogo?
Alimenty od dziadków – kiedy się należą
Alimenty po rozwodzie a nowy związek
Apelacja od wyroku rozwodowego – kiedy warto
Badanie ojcostwa – zlecenie dla detektywa
Bądź bezpieczny w internecie. Jak uniknąć cyberataku – poradnik
Co dzieci robią w internecie?
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Wyrok rozwodowy. Blog detektywistyczny
Cyber-zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa
Człowiek najsłabszym ogniwem
Czy badanie ojcostwa jest nieetyczne?

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej